Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!

antooneta blog

Indianët e Amerikës kanë lënë një kod prej 20 pikash për njerëzimin.
  Promote
1. Zgjohu bashkë me Diellin. Lutu vetëm dhe shpesh. Shpirti i Madh do të të dëgjojë, vetëm nëse flet.

2. Ji tolerant me njerëzit që kanë humbur rrugën e tyre. Injoranca, xhelozia, zemërimi dhe babëzia burojnë të gjitha nga një shpirt i humbur. Lutu që ata të gjejnë rrugën.

3. Kërkoje vetveten, ti vetë. Mos lejo që të tjerët të krijojnë rrugën tuaj për ty. Është rruga jote dhe vetëm e jotja. Të tjerët mund të ecin me ty, por askush nuk mund të ecë për ty.

4. Trajtoji mysafirët në shtëpinë tënde me nderime. Shërbeju ushqimin më të mirë, ofroju shtratin më…Read more »
Comments (0)  |  rate of the entry: 17
Ligjet..:D
  Promote
Diku ne nje vend u hap nje dyqan me 6 kate ku shiteshin burra..
Dhe shkoi nje grua per te gjetur burre ne hyrje te dyqanit
shkruheshin rregullat qe duhet te
ndiqte cdo klient.
Ligji nr 1 ishte: ne dyqan mund te hyje vetem nje here..
Ligji nr 2: ne cdo kat mund te gjejsh burre vetem duke ngjitur
katet..
Ligji nr 3: nuk mund te zbresesh katet pervecse kur te ikesh!
Keshtu hyri gruaja ne katin e pare ku shkruhej:
{burra me pune}
U ngjit ne katin e dyte ku shkruhej:
{burra me pune qe duan femijet}
E kshu vazhdoi me u ngjit ne katin e
trete ku shkruhej:
{burra me pune
qe…


Read more »
Comments (2)  |  rate of the entry: 14
Po të ishim pa’ me veten sy më sy, a ishim puth’, a ishim pshty’.
  Promote
Jam aq e guximshme për të thënë që e kisha marrë veten me shpulla, sepse jam e pafuqishme dhe e vetme për ta mbajtur larg dorën e gjakatarit që të vret natën e ndërrimit të viteve, ku mes mijëra hallesh, edhe më i pafati, edhe më i varfri, edhe më i vobekti, edhe më i diskrimuari, edhe më i dhunuari, kërkon të festojë, ashtu sipas mundësive të veta.

Jam aq e guximshme për të thënë që e kisha marrë veten me shpulla, sepse jam e pafuqishme dhe e vetme për t’i kërkuar llogari një grupi njerëzish që s’i zgjodha me emra,…Read more »
Comments (5)  |  rate of the entry: 36
“Të hakmerresh është njerëzore, të falësh është hyjnore” Walter Scott.
  Promote
  • Ka një arsye përse themi “tërheqëse”. Gjendemi përballë një sjelljeje njerëzore që ka tërhequr gjithmonë vëmendjen tonë, nuk mund ta mohojmë. Shkrimtarët dhe regjisorët e dijnë mirë se hakmarrja na magjeps. Ka nga ata që thonë që është pothuaj një ilaç: me doza të vogla na lehtëson, por në sasi të mëdha mund të jetë vdekjeprurës.
  • Hakmarrja na tërheq, dhe ndonjëherë mundet edhe ta justifikojmë. Po mbi cilët procese psikologjike ngrihet ky akt?
  • Hakmarrja: një dëshirë njerëzore
  • Shumica prej nesh në një moment të jetës, jemi ndjerë të fyer, të lënduar aq sa na ka shkuar nëpër mendje hija e asaj figure…


Read more »
Comments (2)  |  rate of the entry: 25
Kështu e thërret të mirën, lumturinë, bollëkun…!
  Promote
Nuk ekzistojnë askund njerëz të cilët nuk dëshirojnë të jenë të lumtur. Përkundrazi të gjithë dëshirojnë të kenë një jetë të lumtur dhe pozitive, në bollëk, paqë dhe me sa më pak mangësi, mllef, shqetësime dhe negativitete tjera. Mirëpo, edhe pse njerëzit nuk i dëshirojnë këta gjëra të palakmueshme, megjithate ata tërhekin në jetën e tyre pikërisht ata gjëra, të cilat nuk i dëshirojnë dhe janë të natyrës negative. Në fakt dëshirohen rrethana pozitive të jetesës, por përkundrazi tërhiqen rrethana nagative, pra të kundërta me ate që dëshirohen. Por, pse është kjo kështu? Pse shpesh nuk e pranojmë atë…

Read more »
Comments (1)  |  rate of the entry: 16
Kjo është historia e trishtë e 8 Marsit.
  Promote
Dita e gruas, ose më mirë Dita Ndërkombëtare e Grave, festohet më 8 mars të çdo viti.

Kjo është një ditë shumë e rëndësishme në të cilën kujtohen arritjet e kushteve sociale, politike dhe ekonomike të grave në botë, por edhe dhuna dhe abuzimi që shumë gra janë ende duke vuajtur.

Origjina e festës së 8 marsit daton në vitin 1908, (edhe pse shumë datojnë vitin 1911) dhe është e lidhur me një ngjarje tragjike.

Një grup punëtoresh në një fabrikë tekstili në Nju Jork bënë grevë kundër kushteve ekstreme të punës. Më 8 mars, fabrika u mbyll dhe punëtorët mbetën të bllokuar…Read more »
Comments (2)  |  rate of the entry: 19
Mos pini kafe me stomakun bosh.
  Promote
Pjesa më e madhe e njerëzve pinë kafe menjëherë sapo zgjohen, pa ngrënë akoma mëngjes.

Për më tepër e shoqërojnë atë me një cigare, duke i bërë kështu shumë dëm organizmit të tyre.

Mirëpo të pish kafe me stomakun bosh nuk është gjë e mirë, pavarësisht se kafeja ka një efekt pozitiv në disponimin, funksionin e trurit dhe performancën atletike.

Sipas studimeve nëse pini kafe me stomakun bosh do të keni më shumë shanse për të shtuar në peshë pa kriter. Sidomos ata që e kanë të përditshme kafen e mëngjesit, duhet të jenë të vetëdijshëm se prishin nivelet e insulinës, duke çuar…Read more »
Comments (1)  |  rate of the entry: 7
Shqiptari shpëton fëmijën nga keqtrajtimi i një nëne të dehur.
  Promote
Një nënë e dehur (42) është parë të dielën pasdite në sheshin Braunau të Austrisë teksa keqtrajtonte vajzën e saj dy vjeçare. Shqiptari (21) Elvis Kadriu i tmerruar nga kjo situatë ndërhynë për ta shpëtuar vogëlushen nga “kthetrat” e nënës së saj.

“Skenat që kam parë atë ditë ende më kanë mbetur nëpër kokë. Nuk mundem të besoj se si një nënë mund të sillet në atë mënyrë ndaj fëmijës së saj”, Elvisi Kadriu ka thënë se edhe pas dy ditësh ende është i tronditur nga tmerri.

Siç raportohet, vajza ishte e veshur me një fustan, blusë dhe me këmbë zbathur…Read more »
Comments (0)  |  rate of the entry: 15
KOPJA E KUJT JE TI?!
  Promote
Secili njeri, apo secila krijesë është e veçantë. Kjo është një vërtetësi absolute dhe e pakontestueshme. Mirëpo, po vërehet në kohën e sotme një fenomen , të cilin unë e quaj “Errozion i Origjinales” apo “rrënimi i asaj që është autentike”.
Të rrallë janë ata të cilët nuk kopjojnë apo së paku nuk kanë tendenca kopjimi, e lëre më të kujdesen që mos bëhen kopje e dikujt tjetër. Të kopjuarit apo emitimi ndodhë në forma të shumta, kurse mundësitë sot janë të panumërta. Por çka ndodhë me origjinalen që bartim në vete, me thesarin e veçantë në brendi? A thua vallë…


Read more »
Comments (0)  |  rate of the entry: 10
Lutja.
  Promote
Lutja që mund të ju ndryshojë jetën –Pasi të lexoni mund te ju ndodhin mrekulli në jetë !

Efekti I saj është shumë fuqishëm. Rezultatet janë mahnitëse. Pasi të lexoni këtë lutje, në jetë do të ju ndodhin mrekulli –ngjarje të mahnitshme të cilat as që keni mundur ti imagjinoni.

Mund të ju thërasin familjarë të largët, që duan të ju dhurojnë pjesë nga prona a tyre; mund të thireni të filloni një punë të re me rrogë shumë të lartë, ose thjesht ndonjë njeri do të vendos të ju jap dhuratë që do të ju ndryshojë jetën tuaj.

Lutja duhet të…Read more »
Comments (0)  |  rate of the entry: 12
1  2  3  [»] 

© 2019 Top.al - all rights reserved.