Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!

Blogs: new entries

Një legjendë e shek.XIX

  Promote
Një legjendë e shek.XIX , thotë se E Vërteta dhe Gënjeshtra u takuan dikur. Gënjeshtra e përshëndeti të Vërtetën dhe i tha ; - Ditë e bukur sot !. E Vërteta që të sigurohej , hodhi sytë rreth e rrotull , vështroi qiellin dhe me të vërtetë dita ishte e bukur ! Ecën pak së bashku dhe arritën tek një pus i madh plot me ujë. Gënjeshtra zhyti dorën në ujë dhe iu kthye të Vërtetës duke i thënë se uji ishte i pastër dhe i ngrohtë. - Dëshiron të notojmë së bashku ? E Vërteta ishte sërish dyshuese .…

Read more »
adonis: Unë vetëm
offline adonis (35)
Comments (1)  |  rate of the entry: 9

Heshtjet e shpirtit. ..

  Promote
Eh, prindërit… Mendojmë se do të jenë gjithmonë aty, edhe pse të mpakur e të plakur. Mendojmë se janë pasuri e patundshme. Por vjen një ditë që duhet të pranosh diktaturën e ligjeve të jetës dhe atëherë nis e bën ca llogari: Sa i kam mërzitur, sa u kam shërbyer, a kam bërë mjaftueshëm për të justifikuar sadopak sakrificën e tyre për ne fëmijët? Dhe llogaria nuk të del asnjëherë. Jemi gjithmonë në borxhe, dhe kështu do të mbesim para prindërve. ...

Read more »
maksimiljano
offline maksimiljano (37)
Comments (0)  |  rate of the entry: 9

Lumturia eshte rrugetim, e jo cak!

  Promote
*Vazhdimisht e bindim veten se do te kemi Jete me te mire kur te perfundojme shkollen, kur te punesohemi, kur te martohemi, te kemi nje femije apo dhe femiun tjeter!
Pastaj ndihemi te pakenaqur kur na duket se femijet nuk jane te rritur ende dhe na duket se do te jemi shume me te kenaqur kur ata te rriten edhe pak.
Perseri ndihemi te zhgenjyer me faktin se duhet te jetojme me adoloshentet, sigurisht do te jemi me te lumtur kur femijet t’a kalojne kete faze.
I themi vetes se Jeta do te jete me e plote kur partneri do te jete me…


Read more »
erdon-1: me shok
offline erdon-1 (30)
Comments (1)  |  rate of the entry: 19

E dashur motër që nuk kam.

  Promote
Do isha me ty sot, duke pirë një kafe e duke trazuar një lugë sheqer në të, me etjen e madhe për të treguar se si po më shkojnë gjërat e se si jeta ime nuk ecën në shina treni, por e ndërton rrugën e saj vetvetiu, duke menduar se ku do ta kalonim fundjavën të dyja, nën një çati të drunjtë, oxhak, çaj dhe kanellë, mbështjellë me batanijen e butë me papuçet e dhjetorit të ngrohta sa e gjithë qeshura e shpirtit që mbush një ajër me jetë!

Do ishe më e vogël se unë e do të kisha ndjerë…Read more »
desada1
offline desada1 (25)
Comments (2)  |  rate of the entry: 16

Babai

  Promote
Nje vajze 11 vjecare pyeti babain e saj:
Cfare do me blesh per 15 vjetorin tim te lindjes?
Babai u pergjigj: Ka shume kohe deri atehere bija ime...
Kur vajza mbushi 14 vite, vajza filloi te shfaqte probleme me shendetin dhe u shtrua ne spital. Doktoret i thane te atit se vajza kishte nje zemer te dobet dhe mundesite per te shpetuar ishin te pakta. Vajza e shtrire ne shtratin e spitalit pyet?
-Ba...bi te thane se do vdisja?
Babai i perlotur duke dale nga dhoma i pergjigjet:- Jo, ti do jetosh...
-Si mund te jesh i sigurt?
-Thjesht e di...
Ajo i mbushi te 15-tat,…


Read more »
liili: Un lili
offline liili (31)
Comments (1)  |  rate of the entry: 24

A keni dashuruar ndonjëherë një vajzë me sy të qeshur?

  Promote
Personalisht jam një njeri që me siguri edhe kur jam “shkëputur” nga placenta kam përshtypjen se të qarën e parë e kam bërë duke qeshur. S’e kam menduar kurrë se si do të ngjante fytyra ime nëse pas një situate që mund të kem përjetuar, të mos tentoj sërish buzëqeshjen. Thonë se njeriu e tregon në këtë mënyrë lumturinë, bukurinë e shpirtit, ndjenjën brenda tij e madje edhe qenien. Të mjafton vetëm një buzëqeshje për të krijuar miq të rinj, flirte të reja, simpati, dashuri apo edhe marrëdhënie në të cilat e rëndësishme është të lësh impaktin më të…

Read more »
adar
offline adar
Comments (3)  |  rate of the entry: 32

bot e ftoft,

  Promote
Ajo e pyeti: Sa eshte cmimi e vezeve?
Plaku iu pergjigj: 10 cent per cope.
Ajo ia ktheu: nese mi len ka 5 cent po i blej 10 copa.
Plaku: merri me cfare cmimi te duash se hala skom mujt me e shite asnje sot.

Ajo i mori vezet dhe u fut ne veturen e saj luksoze dhe shkoi ne nje restorant. Porositi ushqim te shtrenjt dhe e hengri vetem gjysmen. Kur i erdhi fatura ishte 40€. Ajo ia dha kamarierit 50€ dhe i tha mbaje kusurin.

Pse ne kemi tradite te shfaqim forcen ndaj te varfurve, ndersa shfaqim bujari…


Read more »
missshexy: Black///
offline missshexy (24)
Comments (2)  |  rate of the entry: 18

Mendimet tuaja?

  Promote
'Rreth njevit me par fillon historija jon... qe me propozojn nje vajz per ta njohur nje i aferm duke qen qe une isha singell por nuk me pelqeu shum si ide per faktin qe kishim nje distanc te madhe jetonim te dy ne shtete te ndryshme dhe per arsyen se kisha vendosur kur te kaloj te 28 per te krijuar...
Nese fillojm bisedad per njohje shum oreshe ne fb me sms dhe skype mbi 4 muaj kjo gje dicka ndothte mes nesh ne fakt qe ne fillimet e saj...por qe me fillimet kishim ber disa biseda per jeten intime te te…


Read more »
nexhiona
offline nexhiona (25)
Comments (0)  |  rate of the entry: 22

Po të ishim pa’ me veten sy më sy, a ishim puth’, a ishim pshty’.

  Promote
Jam aq e guximshme për të thënë që e kisha marrë veten me shpulla, sepse jam e pafuqishme dhe e vetme për ta mbajtur larg dorën e gjakatarit që të vret natën e ndërrimit të viteve, ku mes mijëra hallesh, edhe më i pafati, edhe më i varfri, edhe më i vobekti, edhe më i diskrimuari, edhe më i dhunuari, kërkon të festojë, ashtu sipas mundësive të veta.

Jam aq e guximshme për të thënë që e kisha marrë veten me shpulla, sepse jam e pafuqishme dhe e vetme për t’i kërkuar llogari një grupi njerëzish që s’i zgjodha me emra,…Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (5)  |  rate of the entry: 36

“Të hakmerresh është njerëzore, të falësh është hyjnore” Walter Scott.

  Promote
  • Ka një arsye përse themi “tërheqëse”. Gjendemi përballë një sjelljeje njerëzore që ka tërhequr gjithmonë vëmendjen tonë, nuk mund ta mohojmë. Shkrimtarët dhe regjisorët e dijnë mirë se hakmarrja na magjeps. Ka nga ata që thonë që është pothuaj një ilaç: me doza të vogla na lehtëson, por në sasi të mëdha mund të jetë vdekjeprurës.
  • Hakmarrja na tërheq, dhe ndonjëherë mundet edhe ta justifikojmë. Po mbi cilët procese psikologjike ngrihet ky akt?
  • Hakmarrja: një dëshirë njerëzore
  • Shumica prej nesh në një moment të jetës, jemi ndjerë të fyer, të lënduar aq sa na ka shkuar nëpër mendje hija e asaj figure…


Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (2)  |  rate of the entry: 25
[«]  1  2  3  4  ...  48  49  50  51  52  ...  98  99  100  [»]  [+10] 

© 2019 Top.al - all rights reserved.