Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Trimar blog

Pronar...Kushe eshte per ju dikush pronar.A mund te jete ai pronari jote per 8 ore? Ti u shiske per 8 ore?.Le ta bisedojme bashk

Pershendetje te gjitheve.

Kame 5 dite sot qe ne ambjentin e punes vazhdojme te debatojme rreth temes pronar.

Njerezit me te cilet e kam biseduar temen kane qene rreth 12 persona,nga motra ime,me disa Kosovare,nga nje puntore deri te roja e shazllonave ne oren 3 te mengjesit ne bregdet kure po mendoja per Princeshen time :D dhe me nje djale piktore gjithashtu,njerez te njohure per mua.Tani le tu them se si e shikon shumica e ketyre njerezve nje pronar.Ata mendojne se nese un filloje pune diku une u bekam prona e atij qe me merre ne pune,nese un filloje pune diku un qenkam prona e tije per 8 ore,nese un filloje pune diku une qenkam leva e tije per 8 ore...

Dreqi ta haje une sjam prostitut dhe me ka shiture dikush te ai...

Keta njerez thone se ai mund te me heqi nga puna kure te doje,pa asnje arsyeje...mund ta beje pore sduhet bere.Keta njerez thone qe ai mund te te thoje te besh nje pune qe eshte jasht zanatit tende dhe jashte detyrimeve te tua,dhe nese un nuk e beje ai te eq nga puna...kjo mund te ndodhi pore sduhet bere.Keta njerez thone qe nese punedhenesi sic i them une dhe jo pronari te gjen ulur ti duhet te cohesh nga frika jo nga respekti...kjo eshte e papranushme per mua.

Une e shikoje keshtu nje pronar,ai eshte pronar i ambjentit te punes,ai eshte pronar i mallit,ai eshte pronar i paisjeve,pore jo pronari im UN JAM PRONAR I VETES TIME!

Ai munde te me eqi nga puna pore me nje arsye dhe duke me treguar respekt,ne kemi punuar bashke.Une se kam per detyre te bej nje pune qe eshte jashte zanatit time,nese un due ta bej e bej pore se kam detyrim.

Ne fillim ne bejme nje "kontrat" dhe nese biem dakort,une kame per te plotesuar kushtet e mia dhe detyrimet e mia,gjithashtu dhe punedhenesi,ka per te me plotesuar kushte dhe detyrime mua.

Dhe sigurisht qe ne jemi te varure nga njeri tjetri,jemi te varure nga interesi i secilit.

Un si kam thene KURRE pronar,gjithmone ai ka qene nje punedhenes,dhe une kame qene nje punemarres.

Ajo qe dua te them eshte se shumica e personave qe i thot pronar jane brezi i vjeter,ose ata qe jane injorante ne kete aspekt,ose e kane te fiksuar dhe nuk e ndryshojne dot.

Une kam nje sllogan qe veta jeta ime ma ka vene KUNDER TE GJITHEVE.

Do me pelqente shume sikure ta bisedonim bashke,per ta pasure shume me te qarte te gjithe ne pse jo.Dhe une do bisedoj neser me me shume persona qe kane te njejtin mendim me mua ose me me pak xD sepse biseda vazhdon akoma :)

Pres te me thoni ca eshte per you pronar,pres mendimet e juaja,me respekt.

Me respekt dhe vlersim Trimar.


 
Interesting
positive votes: 4  |  negative votes: 0

Write comment:

 

© 2019 Top.al - all rights reserved.