Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Luumm blog

“ Pse mua ? “

" Pse mua ? "

Nje mesazh i bukur nga Arthur Ashe , tenisti legjendar i Wimbledon , i cili ishte duke vdekur nga AIDS , me te cilin u infektua nga nje transfuzion gjaku gjate nje nderhyrje ne zemer me 1983 !
Gjate semundjes se tij , ai merrte shume letra nga fansat , ne njeren prej tyre shkruhej ;
- Pse Zoti te zgjodhi ty per kete semundje te tmerrshme ?
Dhe Arthur iu pergjigj ;
-50 milion femije filluan te mesonin te luanin tenis
-5 milione prej tyre mesuan te luajne tenis
-500 mije prej tyre u bene lojtare profesioniste
-50 mije moren pjese ne kampionate
-5 mije ne Grand Slam
-50 ne Wimbledon
-4 ne gjysme finale
-2 ne finale
e ndersa mbaja ne duar kupen , nuk e pyeta Zotin , "pse mua? "
Keshtu qe , tani qe ndihem keq , a mund ta pyes ; "pse mua?"
A e di ?
Lumturia na ben te bute e te embel
Pengesat na bejne me te forte
Dhimbja na ben me njerezor
Deshtimet na bejne modest
Suksesi ...suksesi na ben te shkelqejme
por vetem besimi na ben te ecim perpara e te mos dorezohemi !
Ndonjehere jemi te pakenaqur me jeten tone , ndersa shume njerez ne bote , enderrojne te kene nje jete si jona .
Nje femije ne nje ferme , sheh nje aeroplan duke fluturuar dhe enderron qe kur te rritet te behet pilot , ndersa piloti kur sheh fermen dhe shtepine e vogel, enderron qe nje dite te kthehet ne shtepine e tij...
Kjo eshte jeta !
Shijoje tenden ...
hah...nese pasuria do te ishte celesi i lumturise atehere te pasurit duhet te vallezonin te lumtur neper rruge ! Por nese e ke vene re , vetem femijet e varfer e bejne kete .
Nese pushteti do te jepte siguri , atehere njerezve te famshem dhe politikaneve nuk do tu duhej te dilnin te shoqeruar nga roja sigurie .
Por ata qe jetojne thjesht , flene qete ...
Nese bukuria dhe fama do te sillnin marredhenie te shkelqyera e lidhje te forta e te konsoliduara , atehere yjet e skenes , artistet , aktoret , modelet , etj...do te kishin martesat me te persosura ...
lista eshte e gjate...por po te them vec kaq ;

Jeto thjesht , je i lumtur ! Ec ne jete me modesti dhe dashuro me sinqeritet e zemer te paster !


 
Interesting
positive votes: 2  |  negative votes: 0

Write comment:

Lumturia na ben te bute e te embel
Pengesat na bejne me te forte
Dhimbja na ben me njerezor
Deshtimet na bejne modest
Suksesi ...suksesi na ben te shkelqejme
por vetem besimi na ben te ecim perpara e te mos dorezohemi !
#1, 13.10.2018 - 01:01
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.