Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
desada1 blog

Jeta esht i vetmi liber qe s'mund t'ia kthesh fletet prapa.

Jeta sado e komplikuar qe esht prap duhet jetuar dhe perballuar me sfidat e saj.Udhetimi i jetes edhe nje rrugetim i pa shmangshem i njeriut qe nga momenti kur ai vje ne jet,pavarsisht sa gjat tij mund te ket periudha ose momente te bukura ose te trishtuara ,shpesh te kapura ne gracken e pafund te luftes per mbijetes.
Fillimet e udhetimit jan me te lumturat ,sepse qdo qenie njerzore nuk ndodhet i vetem perball jetes ,por i rrethuar nga dashuria e prinderve,miqeve,shokeve te femijris .Jeta ne periudhen e femijris edht me e leht duke mos vrar mendjen shum per te tashmen dhe te ardhmen.Mirpo me kalimin e viteve kur rritesh fillon ta kuptosh boten sigurisht qe familja,shkolla dhe shoqeria kan nje rol te padiskutueshem ne krijimin e personalitetit tim dhe te hap horizontet se cila esht e ardhmja ime,c'far duhet te bej,ku te jetoj,natyrisht qe duhet marr pergjiegjien ne ditet apo vitet qe kalojn .
Pra duke jetuar jeten degjon nga te rriturit dhr te menqurit shum gjera te shkruara dhe te pa shkruara ,meson se jeta esht e shkurter apo e gjat .Jeta te sjell shum sfida,por duhet te kesh shpres dhe kurajo qe ti perballosh ato.
Tek i degjon dhe i perjeton sfidat e jetes ,ajo e pergadit dhe te jep qartesi mendimi qe ta dallosh te miren nga e keqja,te bardhen nga e zeza.Duhet te kesh besim ne vetvetepor edhe duhet kujdesur per njerzit qe i ke perreth.Nuk esht gjithmon leht ta shpjegosh historin e shkuar dhe ate qe do te vij,pasi qe shoqeria nuk ecen dot ne nje hap dhe e bashkuar,ateher e kupton se perse njerzit nuk kan ecur rruges se njejt ,dia jan te pasur e disa te varfer ,pse njeriu behet i lig,ziliqar,armik,por edhe i mir,talent,besnik etj .
Nga kjo mund te arrijm ne perfundim se pavarsisht se cilen form apo stil tq jetes e kemi jetuar ,nuk na jepet mundesia ta kthejm kohen pas ,per ta dhen mundesin e dyt.


 
Interesting
positive votes: 3  |  negative votes: 0

Write comment:

Valon1234 (18)
e verete
#2, 05.06.2017 - 12:19
Valon1234 (18)
e verete
#1, 05.06.2017 - 12:19
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.