Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Teo blog

Mos gjyko qe te mos jesh i gjykuar

Gjate Luftes Civile pas betejes se Getisburgut Ushtria e Jugut filloj te terhiqej ,Linkolni kuptoj se kundershari gjendej ne kurth dhe i kerkoj komandantit te Ushtris se Veriut te hidhej ne sulm .ky i fundit hezitoj dhe beri qe lufta te zgjatej ne kohe nderkoh qe mund te kishte mbaruar ne ate moment . Pas kesaj gafe Linkolni i shkroj nje leter gjeneralit :
"I dashur gjeneral ,
nuk besoj se e vleresoni faktin qe e lejuat kundershtarin
te fitonte ne demin tone . Nese nuk ndiheshit i sigurt te
sulmonit te henen e kaluar , tani qe ai "kaloi lumin" ,
kjo behet edhe me e veshtire . ju humbi nga duart nje
rast shume i rendesishem dhe une jam shume i merzitur "

Nuk kishte pergjigje nga ana e gjeneralit per kete leter pasi ajo nuk u dergu kurre nga Linkolni , ajo u gjend ne shkresat e tij pas vdekjes . Linkolni pasi ka shkruar kete leter ka menduar " Mos u ngut ! eshte e lehte per mua ketu ne rehatin e Shtepis se Bardhe te urdheroj gjeneralin te sulmoje , por po te kisha qene me te ne Getisburg dhe te kisha pare gjithe ate gjakrrjedhje , qe ka pare ai , ndoshta nuk do te kisha pasur kaq ngut qe te sulmoja perseri dhe mund te veproja si ai . Sidoqofte ajo qe iku iku dhe nuk kthehet me . Nese i dergoj kete leter do te nxjer dufin tim por gjithashtu edhe gjenerali do kerkoj te justifikoje veten ."
Per te arritur persosmerine duhet kohe .Pro filloni duke persosur veten tuaj !


 
Interesting
positive votes: 8  |  negative votes: 0

Write comment:

 

User
offline
offline Teo (27)
Shqipëria, TiranëBlogs: tags
no tags
© 2019 Top.al - all rights reserved.