Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
bem blog

HISTORIA E VERTET E NJE DJALI 17 VJECAR DREJT KURBETIT....

E Lashe Shkollen bashke me 4 Shoket e mi dhe u Nisem Per ne Greqi,, Pasi kemi Ecur Disa Ore me Shoket Maleve te Greqise Per te Kaluar Kufirin,,Na Zuri Policia tek nje Qezme uji Ku Pushonin Refugjatet,, Dhe na Kthyen Perseri ne Shqiperi,,me Saktesisht ne Kapshtice !! Shoket e mi Vendosen te Ktheheshin ne Shtepite e tyre Sepse nuk kishin Zemer te Vazhdonin rrugen Maleve duke vene Veten ne Rrezik,, Ne Ishim rritur ne Tirane dhe kurre nuk ksihim pare male te larta dhe Sidomos kafshe te Egra kurre nuk kishim pare !! Ata u kthyen Per ne Tirane,, Ndersa une Nuk kisha sy dhe Fytyre qe ti Dilja Babit Perpara se kisha marre edhe leke nga Portofoli i Tij ne Mengjes,, Dhe nuk Guxoja kurre qe te kthehesha ne Shtepi se Babi im ka Qene Shume Nevrik dhe Gjithmone e kam pase Frike !! Une Vendosa ti kaloj Malet Vetem edhe pse rreziqet ishin shume te medha Per moshen qe kisha une,, isha vetem 17 Vjec !! U Nisa te Kaloja Kufirin Grek sapo u erresua Nata,, Dhe e Kalova Kufirin vetem,,Nata ishte teper e Frikshme Per Mua qe kurre nuk kisha pare male me sy,, Dhe sidomos kur Shpendet Ciceronin me nje Klithme qe te Coptonte Zemren ,, Nuk e di se si ndodhi Por nuk kisha frike nga asgje dhe vetem ecja ,,ecja,,, Me shume Ecja naten se Diten qe te mos me Shohin Policia,, Diten e 3-te Ndodhesha Diku ne nje Malt teper te Larte te Greqise ku ndodheshin edhe Antenat Amerikane ne maje te malit Gjigand,,,, Ate Dite Pas Dite Vone u Gjnda ne nje Pjese te Zhveshur te Pyllit ku nuk kishte peme,, Dhe e pashe veten te rrethuar nga 5 Ujqer te Egersuar,, Dhe po Afroheshin Drejt meje nga c'do ane ,, Une nuk kisha Guxim te ikja dhe as nuk gjeja dot nje peme qe te ngjitesha lart sepse isha ne nje pjese te Zhveshur te Malit,, Ujqerit Po Afroheshin Drejt Meje Dhe une Ndalova,, kisha Canten dhe Mendova tju hidhja pak Buke dhe ndoshta do mashtrohen me Buken dhe une Do iki ,,Por Prape thashe se Ujku nuk e din se cfare eshte buka,,, E Pashe Veten ne nje Rrezik te madh dhe e vetmja gje qe me Shqetesonte ishte Familja ime dhe mendoja se ata do te me Kerkonin ne Gjithe Boten dhe nuk do e dine se kam Vdekur dhe me kane ngrene Ujqerit,, Dhe Shqetesimi tjeter qe kisha une Po Mendohesha se si do me hane Ujqerit se Une nuk do Vdes Direkt kur tme kafshojne,, dhe po e imagjinoja veten sikur ujqerit do me kafshonin nga kembet fillimisht dhe thoja se nuk del Shpirti kur te ujqrit te hane kembet ,, Dhe po mendoja te Ulesha ne ate Menyre qe ujqerit te me sulen ne fyt qe te mos Vuaj Shume ,, Gjithsesi nuk kisha shprese Per Shpetim,, E Pashe Vdekjen me sy Dhe nuk me mbushej mendja se do ju shpetoja i gjalle ujqerve,, Ujqerit i kisha larg me e shumta 10 metra nga te gjitha anet me ishin afruar,, dukeshin Egersira teper te rrezikshme,, Ne Ate Moment mu Kujtua nje Sure e Kuranit Per Mbrojtje nga Kafshet ne Rast Rreziku,, dhe Fillova Ta Lexoja Suren qe e kisha Mesuar Permendsh,, Qe Vijon :: Une i Mbeshtetem Zotit te Agimit Prej Demit te c'do Krijese qe ai e Krijoi,, Une Mbeshtetem , mbrohem me Zotin e Njerezve , Sunduesin e njerezve, me te Adhuruarin e njerezve Prej Demit te C'do Krijese qe ai e krijoi dhe Prej arresires se Nates kur ngryset Plotesisht,, Une Kerkoj Mbrojtjen e Allahut Prej Rrezikut qe me kanoset nga Kafshet e Egra !! Dhe Menjehere Pas Leximit te kesaj Pjese te Kuranit,,, I Shikoja vete Ujqerit qe Peruleshin ne Shenje Adhurimi Ndaj Allahut dhe ma hapnin rrugen me Urdherin e Allahut,, dhe Allahu me Mundesoi te Punoja ne Greqi Per 2 Vjet pa u kthyer ne Shqiperi,, Vertet une i Perjetova Faktet e Allahut qe une kurre nuk mundem ti mohoj,, Kurre nuk e harroj ate dite sikur te jetoj edhe nje mije Vjet Pleqeri !! Vertet ketu pashe dhe Perjetova mrekullite e Allahut !!


 
Interesting
positive votes: 5  |  negative votes: 0

Write comment:

bea (58)
E dhimbshme
#2, 05.10.2015 - 23:25
bem (58)
eshte me te vertet,e vertet.
#1, 05.10.2015 - 21:17
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.