Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
liili blog

histori dashuri e vertet

Histori e vertete.

Histori qe mund ti kete ndodhur cdo vajze qe nuk ka guxim, kurajo. Ne nje fshat te larget te Shkodres jetonte nje vajze 18 vjecare. Nje vajze e qeshur, e edukuar, e respektuar nga e gjithe shoqeria e saj. Si cdo moshatare e saj dhe ajo enderronte per djalin qe do kalonte nje jete.

Ne klasen e saj shume vete qendrronin por vetem njeri vajzen e terhoqi, te dy cdo dite bisedonin dhe njeri tjeterin me shume e dashuronin. Kur djali i shprehu dashurine, vajza e lumtur e miratoi. Se bashku shkonin ne shkolle, se bashku ne nje banke vajza e lumtur 18 vjecare jetonte dashurine e saj.

Por ajo po rritej dhe familja mendjen tek ajo e kishte, vajzen e tyre nje familje te mire tia jepnin. Kur nje dite me shi mamaja vajzen e mori, dhe per mendimet e prinderve te saj i tregoi. Vajza e degjonte, vesheve su besonte, ajo smund te martohej pervecse me djalin qe dashuronte.

Vajza me lot ne sy i tha asaj: Mos me marto nene se ende sjam rritur, ku dreqin te shkoj gjerat pa i ditur, si ti them te dua dikujt qe e urrej, si ta puth dike qe fare nuk e ndjej?

Por nena se degjonte, se adeti keshtu e kerkonte, jetonte ne nje fshat dhe bota keshtu mendonte, qe nje vajze 18 vjecare smund te dashuronte…
Dhe pa degjuar vajzen prejgatitjet filluan, nje dasem sic ishte adeti prinderit ja kushtuan.

Vajza e trembur filloi te fliste: Gjithe keto dasmore perse kane ardhur? Te gjithe luajne e une vec qaj, se qenka jeta e poshter askush sma ka thene, pse moj nene e dashur pa me pyetur me ke dhene, ktheji krushqit prapsh nene dhe mos me thuaj te shkoj.

Por askush se degjonte vajzen e gjore, mbyllur ne nje dhome priste dasmore. Jo kete gje se pranonte vajza, se djalin qe dashuronte kurre sdo ta tradhetonte. E lodhur ne mendime nje leter mori ne dore, djalit qe dashuronte dicka ti tregonte.

“Me fal i dashur qe spata guxim te luftoj, por pervec teje tjeter sdashuroj, kur te vdes une te varri tme vish, dhe tregoju te gjitheve se ishe i dashuri im, mos lejo askend prane tme qendroj, se kur pata nevoje asnje sme ndihmoi”

Pa menduar gje tjeter vajza vetvrau, por e lumtur shkoi se djalin qe aq shume e donte gjithmone do ta dashuronte dhe kurre sdo ta tradhetonte, e puthi letren me shume dashuri se ajo puthje djalit do ti shkonte.

Mbi tryezen qe dasmoret do festonin vajza per nenen e saj te dashur dicka vulosi: A e sheh moj nene sa e hidhur eshte kjo jete? Ta shikosh vajzen e re ne varr duke u tret??

Admin8: JU LUTEM personave qe do te preken nga kjo mbase per arsye te te njejtes histori, te mos e marrin si shembull kte histori te vertete.
E di qe histori te ben te ndjehesh keq dhe te dorezohesh; por mos harroni, cdo gje e ka nje zgjidhje ne jete; dhe sduhet te biem asnjehere dakord me vetvrasjen e te rinjve kur hasen me situata te veshtira :)
MOS HARRONI: momentet e veshtira jane dhrate nga Zoti; sepse ato na japin mundesine ti tregojme te gjitheve sesa te forte jemi :)))

Ja kalofshi sa me bukur 
Interesting
positive votes: 4  |  negative votes: 0

Write comment:

liili (31)
morena ekam shkruajtur edhe per mos tu prekur askush nga kjo me fal pra
#2, 18.03.2015 - 23:21
arbria (45)
epo tradiat kajher dhe sjan te mira mej zbatu urhderine familjes kur dhe kurna shenon pa dashuri mso umaerto melej te alhut tan familjes martohesh do ishte shum amir si at koh martoej vajzen pa dashuri hajtse iku mosha aspak sukan regull mirpo vetvrsje sdo preferoaj spe ube ashtu sa ok
#1, 17.03.2015 - 22:51
 

User
offline
offline liili (31)
Kosova, Prishtinë© 2019 Top.al - all rights reserved.