Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
yahoomsn blog

Sot
Pa paralajmërim fare, drejtori më dëboi nga puna si dizenjues faqesh interneti. Pasi nuk kisha ndonjë alternativë tjetër, u detyrova të largohem nga kompania një herë e përgjithmonë. Shkova tek vendi ku kisha parkuar makinën dhe pashë që ma kishin marrë me karrotrec, pasi e kisha parkuar në një vend të posaçëm për rubinetat që shuajnë zjarrin të instaluara në rrugë. Mora një taksi. Shoferi më pyeti si e kisha kaluar ditën dhe unë I rrëfeva gjithçka. Pasi më dëgjoi me vëmendje më tha se një pasagjere, po atë ditë, i kishte treguar se kërkonte një dizenues faqesh interneti, për sipërmarrjen e saj. Ajo i kishte dhënë dhe një kartvizitë, të cilën taksisti ma zgjati të shoqëruar me një buzëqeshje. Me të mbërritur në shtëpi, i telefonova kësaj zonje dhe lash një takim për një intervistë pune.

Sot
Ndërkohë që isha duke fjetur në një krevat hekuri të vogël, gjumi më del nga zëri i time bije, e cila teksa më shpupuriste flokët, më thërriste:”Babi, babi!” duke buzëqeshur. Ishte buzëqeshja më e bukur që kam parë në jetë, pasi ishte moment që ime bijë sapo ishte ngritur nga gjendja e komës që i kishte zgjatur 98 ditë.

Sot
Hapa derën e shtëpisë dhe para syve më doli imazhi i atij lypsari pa shtëpi, i cili zakonisht flinte pranë strehës së shtëpisë tonë. Para dhjetë vitesh, i kisha dhuruar një pallto. Duke më buzëqeshur, më tha se tani kishte një punë, shtëpi dhe kishte krijuar familje. Më tha se pallton që i kisha dhuruar unë, e kishte veshur në të gjitha intervistat që kishte zhvilluar për të gjetur punë. Pasi më falëlnderoi, u largua.

Sot
Vëllai im ishte i ftuar sot në një radio lokale, për të folur rreth historisë së suksesit të tij, si kishte arritur të zërë postin e drejtorit të përgjithshëm të programimeve në Facebook. Ai iu përgjigj gazetarit me këto fjalë:”Shkaku i suksesit tim në këtë fushë ishte humbja e njërës këmbë në një aksident me makinë në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare. Kjo ndodhi më largoi nga pasioni im i parë për basketbollin dhe më bëri të fokusohem tek pasioni i dytë, programimi.

Sot
Teksa hapja minimarketin tim gjeta poshtë derës një zarf me 600 dollarë, i shoqëruar me një letër në të cilën shkruhej:”Pesë vite më parë kam vjedhur nga marketi juaj mallra me vlerë 300 dollarë. Ju kërkoj ndjesë për çfarë ndodhi. Isha në kulmin e demoralizmit, por dhe të nevojës dhe hallit. Në zarf keni vlerën e mallit që u pata vjedhur asokohe, bashkë me një dhuratë të vogël, si kompensim për gjithçka ndodhi.

Sot
Im bir më dhuroi një përqafim të ngrohtë dhe më pëshpëriti në vesh:”Ti je babi më i mirë në botë!” Unë e pyeta:”Po ti a i njeh të gjithë baballarët e botës?” Ai, më përqafoi sërish dhe më tha:”Po, sepse ti je e gjithë bota për mua.”

Sot
Ke shumë kohë dhe mundësi që të sotmen, ta bësh më të mirë se të djeshmen. Mos e humb shansin, bëhu trim, mos u dorwzo dhe përpiqu sërish!
Nëse të pëlqyen këto fjalë, ndaji me të tjerët duke u falur atyre rreze shprese dhe optimizmi në jetë! 
Interesting
positive votes: 8  |  negative votes: 0

Write comment:

 

© 2019 Top.al - all rights reserved.