Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
rezarta0 blog

Le të kujtojmë...

Te germojme thelle neper dosjet e kujtimeve, copezat tona te mbledhim.

Nuk do te lodhemi, me durim do te bashkojme pjesezat e puzzle-it tone, qe mozaikun e kujteses ta rindertojme dhe ne heshtje buzeqeshjet fytyren tone ta shndrisin.

Nuk do te lodhemi, te mbledhim detajet, per te krijuar teresine.

Nuk do te lodhemi te mbledhim kujtimet, per te rinisur historine.
Nuk do te lodhemi, si dy arkeologë amatore, pluhurin e copezave te vjetra te fshime dhe shkelqim te ri t'u japim.
Nuk do te lodhemi te gjejme fosilet e nje historie te vjeter dhe datat t'i vendosim ne te.

Nuk do te lodhemi te kujtojme.

E cfare do te kujtojme?

Fillo me nje fjale.
Ne nje fjale timen, ti me kujto mua.
ne nje fjale tenden ty do te kujtoj.
Ate fjalen time te preferuar, sa here ta degjosh, hidhe nje veshtrim ne kujtime; mua me shiko.
Ate fjalezen tende me te dashur, sa here diteve lakohet, nje imazh ne sy me shfaqet.

Edhe nje varg.
Vargun e preferuar ne kornize varur e gjejme, me tingujt e preferuar, ne cepin e endrrave ne kujtese.
Vargun e gdhendur, ne muret e kujteses, me shkrimin tim.
Vargun e qendisur ne arkiven time te kujtimeve, me autografin tend ne fund.

Po nje tingull.
Kolona zanore, muzika e preferuar... edhe kujtimet kercejne... kujtimet lindin... kujtimet jetojne.
Notat muzikore te qendisura ne kenge, nje CD kujtimesh muzikore, qe luhet sa here shtyp butonin ... Kujto TY ...

Ah, nje fotografi.
Nje ambjent i njohur, nje peisazh i pare... dy personazhe te afert dhe te larget... Ne...

Nje liber... nje autor... nje film... nje aktor/e... nje kenge... nje ngjarje... nje ndjenje... nje lexim mendje... nje mendim i perbashket... nje diskutim pa kuptim, i nje ideje te njejte... nje diskutim me vlere i nje ideje te ndryshme, me perfundimin e njejte... nje lemsh copezash, te mbledhura fort e fort... ne thesin e kujteses.

E cfare do te kujtojme?

Gjithcka dhe asgje...!
Ty dhe mua...!

Nje kujtim... nje te shkuar... nje zemer... nje rrahje zemre... nje buzeqeshje... shume dashuri dhe miresi...!

Do te kujtojme... ate buzeqeshje dhe ngrohtesi qe ditet tona i mbeshtolli qekur ne jetet tona lejuam pranine e njeri-tjetrit...!

Do te kujtojme...thjeshte kujtojme ... ate qe deshirojme te kujtojme.

Një kujtim zgjat përgjithmonë, ai asnjeherë nuk vdes...
Miqtë e mire qëndrojnë bashkë përherë, për të mos thënë kurrë lamtumirë...!


 
Interesting
positive votes: 2  |  negative votes: 0

Write comment:

 

© 2019 Top.al - all rights reserved.