Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
tigridukagjinit blog

Nje ngjarje e vertet

LEXONI :'( ..}
Histori qe mund ti kete ndodhur
cdo vajze qe nuk ka guxim,
kurajo. Ne nje fshat te larget te
Shkodres jetonte nje vajze 18
vjecare. Nje vajze e qeshur, e
edukuar, e respektuar nga e
gjithe shoqeria e saj. Si cdo
moshatare e saj dhe ajo
enderronte per djalin qe do
kalonte nje jete.
Ne klasen e saj shume vete
qendrronin por vetem njeri vajzen
e terhoqi, te dy cdo dite
bisedonin dhe njeri tjeterin me
shume e dashuronin. Kur djali i
shprehu dashurine, vajza e lumtur
e miratoi. Se bashku shkonin ne
shkolle, se bashku ne nje banke
vajza e lumtur 18 vjecare jetonte
dashurine e saj.
Por ajo po rritej dhe familja
mendjen tek ajo e kishte, vajzen e
tyre nje familje te mire tia jepnin.
Kur nje dite me shi mamaja vajzen
e mori, dhe per mendimet e
prinderve te saj i tregoi. Vajza e
degjonte, vesheve su besonte, ajo
smund te martohej pervecse me
djalin qe dashuronte.
Vajza me lot ne sy i tha asaj: Mos
me marto nene se ende sjam
rritur, ku dreqin te shkoj gjerat pa
i ditur, si ti them te dua dikujt qe
e urrej, si ta puth dike qe fare
nuk e ndjej?
Por nena se degjonte, se adeti
keshtu e kerkonte, jetonte ne nje
fshat dhe bota keshtu mendonte,
qe nje vajze 18 vjecare smund te
dashuronte…
Dhe pa degjuar vajzen prejgatitjet
filluan, nje dasem sic ishte adeti
prinderit ja kushtuan.
Vajza e trembur filloi te fliste:
Gjithe keto dasmore perse kane
ardhur? Te gjithe luajne e une vec
qaj, se qenka jeta e poshter
askush sma ka thene, pse moj
nene e dashur pa me pyetur me
ke dhene, ktheji krushqit prapsh
nene dhe mos me thuaj te shkoj.
Por askush se degjonte vajzen e
gjore, mbyllur ne nje dhome
priste dasmore. Jo kete gje se
pranonte vajza, se djalin qe
dashuronte kurre sdo ta
tradhetonte. E lodhur ne
mendime nje leter mori ne dore,
djalit qe dashuronte dicka ti
tregonte.
“Me fal i dashur qe spata guxim
te luftoj, por pervec teje tjeter
sdashuroj, kur te vdes une te varri
tme vish, dhe tregoju te gjitheve
se ishe i dashuri im, mos lejo
askend prane tme qendroj, se kur
pata nevoje asnje sme ndihmoi”
Pa menduar gje tjeter vajza
vetvrau, por e lumtur shkoi se
djalin qe aq shume e donte
gjithmone do ta dashuronte dhe
kurre sdo ta tradhetonte, e puthi
letren me shume dashuri se ajo
puthje djalit do ti shkonte.
Mbi tryezen qe dasmoret do
festonin vajza per nenen e saj te
dashur dicka vulosi: A e sheh moj
nene sa e hidhur eshte kjo jete?
Ta shikosh vajzen e re ne varr
duke u tret??


 
Interesting
positive votes: 3  |  negative votes: 0

Write comment:

 

© 2019 Top.al - all rights reserved.