Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
orbiti blog

Ajo shqiptare, ai serb. A funksionon? Me sa duket po…

As në ëndrrat e saj më të egra, Edmonda nuk do ta kish imagjinuar se ajo do të martohej me një djalë si Zorani, që do të mbante fëmijën e tij e do të jetonte në vendin e tij. Ajo është myslimane shqiptare, ai është ortodoks kristian serb – dhe njerëzit e tyre janë urryer prej kohësh për shkak të luftës së përgjakshme për pavarësinë e Kosovës.

Por 36-vjeçarja, Edmonda Kardaku, u martua me Zoran Tomiç, njësoj si qindra bashkatdhetare të saj, myslimane apo katolike, që kanë thyer tabutë dhe martohen me burra nga zonat rurale të Serbisë, ku femrat janë arratisur për në qytete ose jashtë vendit, duke shkaktuar një alarm për rënien e popullsisë.


Që të jemi të sigurt, paragjykimet dhe dyshimet ekzistojnë akoma. Merrni për shembull mamanë e Zoranit, që sërish i referohet Shqipërisë si “Myslimania”. “Edmonda është në rregull. Por ajo vjen nga Myslimania. Ajo nuk ha mish derri”, – thotë 79-vjeçarja Radojka Tomiç. Zorani thotë se përfaqëson një gjeneratë që nuk e vret mendjen për të tilla fanatizma.

Edhe për Edmondën këto gjëra nuk kanë shumë rëndësi. Ajo thotë se është e dashuruar me burrin e saj. “Kur pashë Zoranin, asgjë nuk mund të më ndalonte. Ishte dashuri me shikim të parë”, – thotë ajo. Zoran udhëtoi disa herë në Shqipëri për të takuar ndërmjetës shqiptarë. “Nuk më pëlqente asnjëra, derisa njoha Edmondën”, – thotë ai.

U desh një ditë negociata dhe prindërit e saj më në fund u bindën. Sigurisht me pak ndikim financiar.

“Kam shitur demin tim të preferuar për ta veshur atë në ar”, – thotë Zorani. “Është një traditë shqiptare, quhet paja e nuses. I bleva unazë ari, varëse, byzylykë dhe vëthë. Më në fund pranuan”.

Por historia e tyre është e kundërta e asaj të një çifti tjetër aty në fshat, ku serbi është shumë më i vjetër se gruaja e tij shqiptare. Zorani thotë se ai nuk e lejon të komunikojë gruan e tij me pjesën tjetër të fshatit, madje as më Edmondën.

“Ai është i vjetër, ndoshta ka frikë se do ta humbasë atë”, – thotë Zorani.

Stuhia e martesave serbo-shqiptare nisi në vitin 2008, kur një grup të moshuarish nga jugu i Serbisë krijuan një grup të ashtuquajtur “Beqarët e Rashkës së vjetër”, sipas rajonit të tyre.

Serbia dhe Shqipëria po përballen me një eksod të të rinjve nga zonat rurale në kërkim të jetës më të mirë. Nëse në Serbi largohen femrat, në Shqipëri largohen meshkujt.

Aktualisht janë rreth 8 mijë kërkesa emigrimi në pritje nga serbët, që shpresojnë të martohen me gra shqiptare, thotë Pavlo Jaku, një avokat që përfaqëson minoritetin serb në Shqipëri. Rreth 1 mijë martesa janë organizuar.

“Vetëm në Rashkë kemi 100 martesa shqiptaro-serbe, që kanë prodhuar 50 fëmijë”, – thotë Radosav Matoviç.

Serbia ka një moshë mesatare prej 41 vjeç dhe 20 për qind e popullsisë janë mbi 65 vjeç. Në 370 fshatra nuk u lind asnjë fëmijë dekadën e fundit. Me një nga numrat më të ulët të lindjeve në Europë, popullsia po bie çdo vit me 55 mijë njerëz.
Pavarësisht kësaj, disa nacionalistë serbë janë të tërbuar me martesat. “Një plan djallëzor kolonizimi: një Shqipëri e Madhe përmes seksit”, shpallte një ditë me kryeartikullin e saj gazeta nacionaliste e Beogradit, “Kurir”.

Njerëzit tallen me shqetësime të tilla. “Kush e çan kokën është shqiptare apo jo, ajo është e zgjuar dhe i pëlqen të punojë,” thotë Matoviç.

Autoritetet serbe nuk i kanë injoruar zyrtarisht këto martesa. Ata druhen se këto martesa mund të cilësohen nga disa grupe të të drejtave të njeriut si trafik njerëzor.

“Nuk është trafik, nëse është vendimi i saj dhe ajo ka të drejtën e zgjedhjes. Por, nëse e detyron të martohet, ky është krim”, – thotë nënkryetarja e parlamentit të Serbisë, Gordana Komniç. Grupet e të drejtave të njeriut thonë se nuk kanë marrë asnjë ankesë nga gratë shqiptare. Sipas tyre, kjo do të thotë se nuk ka pasur abuzime.

Megjithatë, në shenjë mbështetje të heshtur zyrtare për këto martesa ndëretnike, ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçic, i dha së fundmi nënshtetësinë serbe në një ceremoni televizive një gruaje shqiptare, burri i së cilës kishte vdekur, duke e lënë atë të vetme për të rritur djalin e tyre.

Serbia dhe Shqipëria kanë lehtësuar procedurat e emigrimit për gratë shqiptare, ata kanë hequr kërkesat për vizë dhe kanë thjeshtuar procedurat për leje qëndrimi. 
Interesting
positive votes: 5  |  negative votes: 2

Write comment:

xhelal123 (50)
e kush eshte ajo der qe ben ate e shtrin veten para xhelatit te shqiptarit ajo don kos ne qaf
#7, 11.02.2012 - 22:47
Ne qoftese keto martesa shqiptaro - serbe kan ndodhe para luftes se pergjakeshme ne Kosove mund te them se me nje pik ka pas miqesi ketu, pika eshte se femrat deri ne vitet e voneshme 1980 jane shitur per martes me para, por tash ketu flitet ne vitet 2008, keto raste edhe tash jane tu ndodhe, per mua eshte e kundershtueshme nje muslimane shqiptare te martohet me nje ortodoksh grek apo me nje katolit serb. Kete martes te Edmondes edhe Zorjanit e kam percjell para dy vite ne Top Channel edhe besoni koleg se jam kunder gjdo martese muslimane shqiptare me ortodoks apo katolik serb,me fal ndoshta keqkuptohem prej tjeter kujt ketu se ndoshta edhe ketu ne web ton ka katolik, po kjo pergjithmon tek une kundershtohet.
#6, 05.02.2012 - 14:08
Agneza (31)
Nuk e dij as qe mund ta paramsndoj se si shum nga keto vajza bejn ket zgjedhje keto thjesht jan te pa fej pa zemer pa shpirt jan njerz qe nuk kan ndjanja shpirti nuk esht ne pytje ketu dashurija kuptohet thon dashurija snjef vite as kufij por jan disa raste qe para se te fillosh duhet ta dish se a esht e drejt ajo rrug te futesh ne te vall a nuk mendojn se keta njerz keta hasma sa shummm zemra nenave grave thyen e i lan te vdekura per se gjalli sa femij mbeten rrugve e jetim pa dashurin e prindit qfar historij do te mesoj femija i tyre neser se Nena e tyre esht martuar me nje armik te kombit te vet por jo jo nuk e mendojn ato ket se po ta mendonin nuk do te kishte ndodh kjo une e them vetem nje femijet e tyre nuk jan fajtor per ket por e them me gjith zemer e pagufshin nga zoti ker keto te pa shpirta . ndoshta kam nje arsye qe e them ket sepse edhe vet jam nje nga shum shqiptar qe humba shum nga familijaret ne luften e. KS:
#5, 05.02.2012 - 13:49
ky eshte turpi me i madh qe ka mundur me ju ndodh ketyre femrave Shqiptare, kjo eshte katastrofe me shku ne ato zona te shkreta te shkive qe mezi kembe shkohet e me marr per burra pleq shkije qe nuk kan kurfar perspektive e me gjet ata shkije ngushllimin ne pleqeri me femra Shqiptare kjo eshte katastrof per ne, ani qfar fore kjo vejusha "u dashurova ne shikim te pare" tmerr ...
#4, 04.02.2012 - 22:17
Ketu nuk ka aspak dashuri ,thjesht eshte interes ,me se pari interes i shkijeve te cilit kishin mbetur pa u martuar se nuk i donin ato shkinat e tyre ,dhe ne anen tjeter eshte nje interes edhe i ketyre vejushave shqiptare te cilat nga pak po fitojn edhe pare ato dhe familjet e tyre.
Ne saje te asaj se si eshte shkruar ky shkrim ,ky eshte nje marketing i mire per ata qe po bejn msitni ne keto pune.
une e vlersoj negativisht blogun -5
#3, 04.02.2012 - 13:54
adi-ks (30)
kjo nuk osht muslimane hiq se me kon muslimane sish ardh ne shprehje kjo far pune po veq i thot vetit muslimane se kurr allahut segjde si ka ra marri o kjo qa po bojn motrat tona shqiptare tu u martu me armikun e shqiptarve marre marre
#2, 04.02.2012 - 11:31
ku ka dashuri ska asgje te pa mundur +5
#1, 04.02.2012 - 10:27
 

© 2014 Top.al - all rights reserved.