Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
zem-zem blog

Për ku je nisur?


Menjëherë personazhi ynë zbriti nga shtëpia me valixhen në dorë, i veshur mirë, i kollarisur e i kapardisur si asnjëherë më parë. Ai i ngriti dorën një taksia që kaloi aty pranë dhe taksisti pa e zgjatur qëndroi pranë këmbëve të tij. Personazhi hapi derën dhe hyri brenda. Taksisti u kthye nga ai dhe gjithë respekt e dashamirësi e pyeti:”Ku dëshironi të shkoni zotëri?”

Miku ynë heshti për pak kohë, teksa taksisti i kishte bërë veshët katër në pritje të përgjigjes. Por kur pa se klienti nuk po përgjigjej, ia përsëriti pyetjen:”Më falni, po për ku jeni nisur zotëri?”

Klienti ngriti kokën dhe filloi të përpëlitej sikur ti kishte humbur zëri. Në sytë e tij, taksisti pikasi ndjenja hutimi dhe demoralizimi, të cilat sikur mbushën hapësirën e taksisë. Mandej, klienti u përgjigj i hutuar:”Nuk e di.”

Taksisti nuk u besoi veshëve, prandaj shtoi gjithë habi:”Çfarë?! Nuk dini për ku jeni nisur?!”

Përgjigja ishte shkatërruese:”Po, nuk e di për ku jam nisur.”

Pyetja që të drejtohet ty lexues i nderuar është:

Çfarë do të bëje po të ishe në vendin e këtij taksisti?

A do ta nxirrje këtë udhëtar me shkelma nga taksia?

A do të dyshoje në aftësitë e tij mendore?

Cilat do qofshin përgjigjet tuaja, besoj se të gjithë pajtohemi se sjellja e këtij pasagjeri është e çuditshme dhe e papranueshme.

Tani më thoni: Ku dëshironi të arrini gjatë udhëtimit të jetës tuaj? Ku mendoni të jeni pas pesë apo dhjetë vitesh? A e dini ç’drejtim ka marrë busulla e jetës tuaj?
 
Interesting
positive votes: 8  |  negative votes: 0

Write comment:

Agneza (36)
Gjithsesi do mundohesha ti ndihmoja keti klienti thon se pleqet kan nevoj per ndihem te dikujt sikur nje femij qe ka nevoj ndihmen e Nenes duke mos harruar se edhe ne do jemi ne ditet e ketyre Eh ku mendoj te jem une mbas 5 apo 10 vitesh Hmmm deshiroj ta kem shendetin ne radh te par dhe duke ju falenderuar ZOTIT te me percjellin gjerat siq me kan pecjell deri ketu flm.
#1, 24.09.2011 - 18:07
fillimisht te pershendes per komentin.

Agnesa, nuk ka faj taksisti ai po kryen punen e vet,por ka hasur ne nje klient qe ka marrur taksi dhe nuk di ku te shkoj,te gjitha mundesit i ka,ka shendetin,nuk eshte plak ,ka parane tani ka dhe taksin qe te shkoj ku te deshiroje ,por iden nuk e ka,dhe pershakak se i mungon ideja klienti,taksisti nuk mund te rrij peng i tij,taksisti duhet te punoj,normal se ose e zbret nga taksi,ose e dergon te ndoj psikiater.
Morali i ketij tregimi eshte,qe secili prej neve te meditoj.Neve jemi klienti ,bota eshte taksi,Zoti po na pyet per ku je nisur,Zoti na ka dhen mendjen ,na ka dhen shendetin ,na ka dhen mundesin, qe ne t'i kemi qellimet tona,idet tona per te ardhmen,dhe kur ne mundohemi qe te arrijm dicka atehere edhe Zoti do na ndihmoj per pune te hajrit,Zoti na shperblen per aq sa mundohemi.
Nuk duhet te justifikohemi me friken nga vdekja,por duhet te punojm sikur skemi me vdekur kurre.
Te pershendes dhe te falenderoj per komentet dhe vlersimet e tua.naten e mire. ma ben hallall se pak e zgjata.
24.09.2011 - 22:31
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.