Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Melodi blog

Ura me e gjate ne bote - 42.5 kilometer


image

U inaugurua ne Kine ura me e gjate ne bote. Ndodhet ne Qingdao, privinca Shandong, ne Kinen Lindore.

Eshte ura detare me e gjate ne bote, 42.5 kilometer. U inaugurua me rastin e 90-vjetorit te formimit te Partise Komuniste Kineze. Lidh qytetin, i cili eshte nje port i rendesishem me ishullin Huangdao, permes gjirit te Jiaozhou. Deshira per te perjetesuar cdo gje permes aparatit dixhital na sjell foto te festimeve si dhe te makinave te para qe kalojne mbi uren e re. Kostoja e vepres, qe perfshin edhe nje tunel afer 10 kilometer te gjate, eshte 1.6 miliard euro. Ura superon per nga gjatesia uren Lake Ponchartrain Causeway ne Luiziana (38.35 kilometer), dhe me siguri se shpejti do superohet nga ura qe do lidhe Hong Kong-un dhe Macao-n (54 kilometer).

3.jpg


2.jpg


1.jpg

 
Interesting
positive votes: 6  |  negative votes: 0

Write comment:

hahaha po e ke par si disa fruta e perime te cilat nuk i pelqen askush shumohen shum shpejt dhe kurr nuk ju humb fara hahahahaha
#4, 18.07.2011 - 21:05
po pra hahahahahahahaha
18.07.2011 - 21:07
hahaha ashtu eshte disi duhet te ushqehen gjith ajo popullsi.. kan oreks te madh nuk pyesin se qka eshte hahaha
#3, 18.07.2011 - 20:57
hahahahaha kane cene rrace e mir prandaj jane shumuar ata hahaha
18.07.2011 - 21:00
po keta kinezet nuk din tjeter vetem me maru ura te gjata dhe mure te gjata... dhe me ngren qe dhe maca hahaha
#2, 18.07.2011 - 20:52
po gjith ato rob ce ka kina ,,eshte normale per keto ce bejn hahahaha
18.07.2011 - 20:53
lentiks (30)
qa o ka na duhet se a mos po shkojm najher
#1, 18.07.2011 - 18:03
nuk i dihet jetes shoku mbase edhe shkon
18.07.2011 - 19:43
 

© 2014 Top.al - all rights reserved.