Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Melodi blog

Pema e mollës dhe djali


Qe ne kohet e vjetra ka qene nje peme molle,prane se ciles luante nje femije.
Ai hipte ne te,luante,hante nga frutat e saj,si dhe flinte ne hijen e saj.
Sa shume duheshin !Por koha kaloi dhe djali u rrit e nuk luante me.
Nje dite erdhi te pema i merzitur.
Ajo e ftoi te luanin,por ai iu pergjigj:”Nuk jam me i vogel qe te luaj me ty.
Une dua lodra dhe me duhen para per ti blere ato”.
Pema i sugjeroi te merrte mollet e saj e ti shiste.Djali u largua i gezuar.
Mirepo nuk u kthye me te pema,e cila u merzit.
Nje dite,kaloi andej,por tashme i burreruar.
Pema u lumturua dhe i kerkoi te luanin.Mirepo ai i pergjigjet se tani i duhej nje shtepi.
Une nuk kam shtepi,por mund te marresh te gjitha deget e mia per ta ndertuar ate.
Pasi i mori te gjitha deget,iku i lumtur,dhe nuk erdhi me,derisa u plak.
Kur erdhi,i kerkoi nje varke,dhe pema i ofroi trungun e saj.
Kur erdhi hera e fundit,pema duke qare i tha se s’kishte me asgje per ti dhuruar.
Ai i pergjigjet se kishte ardhur te prehet te rrenjet e saj.
Ne ato caste,pemes filluan ti rridhnin lot gezimi.
A E DINI SE KJO PEME SIMBOLIZON PRINDERIT TUAJ ?! 
Interesting
positive votes: 11  |  negative votes: 0

Write comment:

dritonii (30)
5 per blogon sa per temen skam komet kiss
#4, 11.07.2011 - 22:21
flm
12.07.2011 - 07:38
Shum shum e bukur mike ;)
#3, 11.07.2011 - 13:43
flm
11.07.2011 - 13:44
Interesant....
#2, 11.07.2011 - 11:55
flm
11.07.2011 - 12:03
Te lumt mike, shenim i mire
#1, 10.07.2011 - 23:47
flm
11.07.2011 - 07:39
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.