Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
ilsida blog
Zilia ne fjalorin Shqip-Shqip shtjellohet si Deshire e madhe per te patur ose per te arritur ate qe dikush tjeter e ka arritur.Ndjenje keqedashese dhe lakmi qe ngjallet kur shohim dike tjeter te kete ate qe ne nuk kemi. Ky eshte perkufizimi qe i jepet kesaj fjale por sa e pranishme eshte kjo "ndjenje" tek te gjithe ne ? Do te thosha se eshte nje ndjenje mjaft mbizoteruese ne ditet e sotme .
Zili do te thote te jesh i pasigurte per vetveten,per aftesite e tua,per ate qe ti kerkon ose per ate qe ti ke. Zakonisht njerezit gjejne justifikime per te thene dicka kundra "tjetrit"ose mundohen te kembengulin se personi tjeter eshte ai qe abuzon. Zilia egziston ne lidhje,ne familje,ne shoqeri,ne pune,me pak fjale ne cdo moment te dites tone ne do te ndeshemi me kete ndjenje.
POR,sa nga ne e pranojne qe jane ziliqare ,dhe jo ta pranojne ne publik por ta pranojne ne vetvete.Sa nga ne nuk e mohojne kete ndjenje ?
Mbaj mend , kur isha e vogel,kisha zili vellain.Mendoja se ai ishte i "preferuari"familjes..dhe duke qene se mendoja keshtu gjeja arsye nga me te ndryshmet per te diskutuar me te (ne fakt diskutimet ishin zenie :P ) deri sa kuptova qe isha gabim dhe ajo qe ndjeja une ishte thjesht zili per te patur me teper vemendjen e familjes.Sigurisht kete nuk e kam pranuar kurre para familjes,por po e pranoj ketu dhe ne veten time :)


 
Interesting
positive votes: 12  |  negative votes: 0

Write comment:

5+
#1, 20.12.2010 - 14:24
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.