Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
msn blog

Cilat jane arsyet e cregullimeve te shendetit mendor dhe shpirteror.

Njeriu i diteve te sotme eshte shume i deshperuar, i stresuar dhe aq i vetmuar dhe i braktisur. Nje vetmi dhe braktisje ne mes milionanjerez…Ne armiqesi si me vetveten dhe me rethinen ku jeton… Lufton per jeten duke gelltitur dhimbjen dhe hidherimine varferis ne mes te kamjes..

Armiqesia ne trekendeshin Shpirt-Trup-Mendje dhe gjendja kaotike, duket se jane arsyet kryesore te lodhjes,tkurrjes, stresit dhe semurjes se njeriut te diteve tona.

Ne jemi te vetedijshem se femijet po pesojne me shume problem psikologjike ne krahasiminme femijet e brezave te kaluar. Te rinjte dhe femijet e sotem jane me egoist, me dembele dhe me pak sakrifikues…Pas nesh po vjen nje brez egoist, i mbytur ne fantazi, i trembur dhe i stresuar.

Per brezin e ri, rregullat shoqerore po e humbasin kuptimin e vertete te tyre. Mediatvizive dhe te shkruaravazhdimisht propagandojne slogane te tipit ‘’behu vetvetja’’ ‘’mos mendo se c’thone tjeret’’ ‘’jeto jeten tende’’ dhe te tjere si keto te cilat njeriun e kane bere peng te egos se tij.

Tash me per njerzit jeta ka marre nje forme shume personale. Te jesh i ndryshem ne veshje, ngrenie, shetitje, madje edhe ne martese eshte bere ceshtje e dores se pare.Edhe sistemi i besimit ka filluar te behet personal.Ndjenja e ndarjes se te mirave me te tjeret ka rene ne zero.

Dhe per kete arsye njeriu eshte bere peng i deshirave, i epsheve dhe i egos se tij.

Zbulimi i vetvetes, dashuria per te, lumturia dhe pavaresia nga te tjeret eshte bere ceshtje kryesore e cdo te riu. Mirpo, sa i lumtur mund te jete nje njeri qe sa vjen te vetmohet, qe jetonvetem per veten dhe qe vrapon pas cdo lloj deshire te egos?

Si perfundim I ketyre perballjeve, verejme se mendja dhe shpirti yne kan rene ne gracken e hileve te fshehta te egos dashakeqe.Valle, si mund te jete tjeter, fundi i nje jete egoiste,te vetmuar dhe me deshira te pafundeshme!?

Valle a jeni te vetedijshem per kete?? 
Interesting
positive votes: 12  |  negative votes: 0

Write comment:

Komplimente
#1, 12.12.2010 - 09:38
28.03.2011 - 12:44
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.