Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
blertta1 blog

Doket dhe zakonet ne trevat shqiptare

images?q=tbn:ANd9GcTalwRcJkFzjk5XwkBa5hZnPMNfpOEzANnDyz2uwszT7OF4c_U&t=1&usg=__SE-f_r1bv2Fx0I0JuvqZVylLHdI=images?q=tbn:ANd9GcSdHQY0sInK51G1Kdi9A40HFIhU-1pOxQsylrJF3uJ94mlob5U&t=1&usg=__N0Ppq1KWjrrd2kdY9AsblaWQdes=


images?q=tbn:ANd9GcT3Ow6Xzm3rFawC2pkaugB5zVQUKLaMmnXyqu8bUfCVuwOCGZI&t=1&usg=__tU7nqRtEZXZzRyU1-Ak6zIDufbY=images?q=tbn:ANd9GcReBDQJQkFL8fYE2_1zb9RbNGiKcK0Lx5QXs4Qbo0rRuHCD3sc&t=1&usg=__EgW1TtjybWdKp4N7NgOK6svlxCA=

Në kohën e sotme disa nga doket dhe zakonet tona sikur janë zbehur, për të mos thënë nuk funksionojnë më fare.
Miq të dashur do doja që secili prej jush të shkruante ndonjë zakon apo adet per treven ku jetoni.
Unë më poshtë po bëj një përshkrim të shkurtër të disa zakoneve në trevën e Drenicës, nga ato që më kanë ngelur në mendje. Nuk do të zgjerohem, por ky le të jetë si shembull si mund të filloni:

Fejesa: Deri vonë në Drenicë fejesat bëheshin me mblesëri ( mësitni ). I zoti i shtëpisë- babai a dikush g afamilja ”ia vinte syrin” një vajze për djalin e tyre. Atëherë ata zgjidhnin një njeri i cili do të shkonte të kërkonte atë vajzë. Dhe natyrisht mësiti/mblesësi kishte çmimin e vet për punën që do kryente....

Dasma: Nuk do të flas në detale për dasmën, por do të flas për disa nga këngët që këndoheshin. Ta zëmë në shtëpinë e djalit më mëngjes këndohej:
Na u nis darsma për me u nis,
Për hajr t’koftë o i zoti i shtëpisë...

Në shtëpinë e nuses, shoqet do ta këndonin vajzën që do bëhej nuse:
A di motër kur t’vogla ishim
Lujshum bashkë edhe rrishim
Edhe kur u rritem të mëdha
Lidhem besën kurrë mos me u nda
Po ti motër besën e theve
Shpinën neve ti na e ktheve
Ktheve shpinën msheft po kesh
N’tesha t’grave qysh je vesh ...

Ka qenë zakon ta zëmë, kur kanë shkuar ta marrin nusen, të shaheshin bullat/krushkat:
Dil e kqyrni kush asht n’kerr
Dy qupina e ni kanzerr ( konzervë )

Ose
Po vinë kerret ma baskija
Hypni-zhdrypni oj xharija.

Nisur nga fakti që këtu ka antar nga të gjitha trevat shqiptare do jete mundesi e mirë të mësojmë zakonet e njeri tjetrit pse jo edhe ti perkujtojmë ato.


 
Interesting
positive votes: 22  |  negative votes: 0

Write comment:

normal qe tan diten qaj mbi kaftorr ka ndej,se jo si tash ta marojn kto grat qajin ne mengjes e tan diten me qata qaj ncncncn
#6, 23.10.2010 - 14:37
po mos dashte edhe tash me bo qashtu hahah gjasa ska u shku ai vakt mo
23.10.2010 - 14:52
paj bre melaqe po te tregoj pak ne pika te shkurta edhe me lot ne sy po ta shkruj ,,ehhh a ki nje faculet qaty bre,,le le se po i fshij me mang te bluzes ,eh si kesh tu thon u kan kohe e mire,nembramje tan kojshia vllaznillaku bashk ne od te burrave u tubojshmi,,ska pas ne at kohe granim me dal me u sjell si kamarier tash neper sallona qysh po sillen ateher jan kulll burrat tash burra ska krejt burreca ,neyse edhe njo qetu e kini po spo me njohin mir hahahahah se nuk po muj ma shum se durt po me dridhen hahah
#5, 23.10.2010 - 14:28
mos em thuj qe i pishit ka 3 cajnika caj rusi hahahhah
23.10.2010 - 14:30
ehhhhhhhhh moj melaqe ,,ma kujtove at kohen e vjetere tash papapa,,cfar kohe u kon atehere qfare veshe,,po cfar buke te gatuajshin granimi ncnccncn,qe lot teposht jon kah me shkojn ,ahhhhhhh pleqnij hee hahahah,,,blog i bukur motrushe,,me te vertet un them qe ajo koha e vjeter ja cen me mir
#4, 23.10.2010 - 14:16
melaqe sna tregove najsen per at kohe hehhe
23.10.2010 - 14:20
#3, 22.10.2010 - 22:28
23.10.2010 - 10:10
Arlinnda (22)
Hmmm ... blerta un e ti i kemi njejt zakonet kshtu qe i ki cekk tii skom qka em shtu ma shummm
Bravo per blogun vendase +5
#2, 22.10.2010 - 18:11
na i perkujto pak o lindush, se un i kom harru kejt
23.10.2010 - 10:09
elis83 (34)
PERSHENDETJE BLERTA INTERESANT BLOGU DHE SHUM I BUKUR,PERSA I PERKET ME SIPER MENDIMI IM NUK KA NDONJE DALLIM SEPSE PO TE SHIKOJME SI NE KOSOVE APO ASHTU DHE SHQIPERI APO KU KA SHQIPTAR NJESOJ ESHTE DHE KEMI NJE TRADIT.DASMAT APO FEJESAT ASHTU BEHEN SI ME SIPER.
#1, 22.10.2010 - 17:45
pak a shume te ngjashme jane por jam e bindur qe secili qytet/fshat ka nje zakon me vete qe te tjeret mund te mos e kene ndaj dhe kisha shume deshire qe secili te shkruante ndonje gje te vecante per vendin e tij
23.10.2010 - 10:06
 

© 2018 Top.al - all rights reserved.