Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
barbi1 blog

droga alkoli dhe duhani ,vdekjepruresit e adoleshenteve

droga .alkoli . duhani duam apo nuk duam neve keto te treja jan bere pjese e jetes sone qe nje shqipetar nuk mund ta fillon diten pa alkol e duhan keto jan vertet shqetesuese se numri i pordoruseve te cigares sa vjen e rritet sidomos adoleshentet filloin cigaren per tengerllik se esht moda jo per noi gje ......por pasojat qe sjellin ato jane nga me te ndryshmet dhe me te rrezikshmet :

rrjedhje ne hunde e ne sy, djerse te ngrohta e te ftohta, pagjumesi, dhimbje muskujsh, dridhje, marrje mendesh, te vjella, diarre,......kokaina krijon varesi tek perdoruesit. Keta mund te behen dependent nga ana psikologjike nen efektet e saj fizike e psikologjike, e mund te vihet re nje rritje e dozes per mbajtur te [b]njejtat efekte (ose per ti rritur ato), gjithashtu per te parandaluar nje ndjenje te lodhjes ekstreme e te depresionit qe mund te vije si pasoje e ndalimit te kesaj droge.
Ky rrezik eshte me i larte tek nje forme e larte e kokaines qe ne e quajme KRAK (Crack) ose qe njihet nga perdoruesit si "freebase" .Perdoruesi i kokaines ne dukje ngjan energjik dhe ekzuberant e po ashtu tregon fare pak interes ne ushqim. Perdorimi per nje kohe te gjate i saj sjell te perdoruesi:
Shqetesime ne ushqim dhe ne rutinen e gjumit. Agjitim, ndryshime ne sjellje, po ashtu agresiviteti dhe dyshimet ndaj te tjereve mund te jene shenja te nje personi qe perdor "rendshem" Kokainen.


Droga Duhani dhe Alkoli duhet te ndalohen reptesishte sepse ato mund te te marrin jeten sa hap dhe mbyll syte.duhet te kurohesh nese je i varur nga keto .dhe duhet ti parandalosh menjehere nese i ke filluar... 
Interesting
positive votes: 6  |  negative votes: 1

Write comment:

deniss-ger (29)
Tem e qelluar por nga alkooli nuk ka rrezik aq sa ti e ke pershkruar e sa i perket droges e duhanit e vertet eshte ok te pergzoj per bllogun dhe shkojm me vlersim pozitiv
#1, 17.10.2010 - 10:08
 

User
offline barbi1 (22)
Shqipëria, VlorëBlogs: tags
no tags
Entries archive
© 2014 Top.al - all rights reserved.