Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Akrepi67 blog

Perse eshte e veshtire te mbajme paster mjedisin e perbashket ?!?!?!

Pershendetje mikesha dhe miq, shqiptare te kudondodhur! Nisur nga nje vezhgim qe pash mbreme ne tv "top channel" per ndotjen e tunelit te Kalimashit ne rrugen Durres - Kukes, nuk u ndieva mire dhe po ashtu revolta e brendshme me vershoi vrullshem si gjaku ne enet e tij kur njeriut i rritet tensioni... Valle, kaq te papergjegjshem te jemi si komb edhe ndaj mjedisit ku vete ne jetojme ?!?!?! Per fatin e keq t'onin duket se gjithçka qe po them me lart eshte e vertete. Kam shume kohe qe kam ber nje perkufizim te vetvetes ( jo si individ, por si komb ) : Kemi nje papergjegjshmeri kolektive "" te admirueshme "". Perjashtuar ata pak individe qe edhe mjedisin e brendshem te banimit te tyre e mbajne pis apo rremuje, si ne çdo vend te botes, pjesa me e madhe, shumica , mjedisin e banimit te tyre e mbajne teper paster. E pra, kaq e veshtire eshte qe kete ndjesi dhe menyre te sjelluri brenda baneses tone te mos mundemi ta ruajme edhe jashte saj??? Duket absurde dhe e padrejte ndaj vetes, brezave dhe per me teper ndaj mjedisit. Ju lutem behuni me te ndjeshem per pastertine e mjedisit tone te perbashket. Jemi komb teper "moralist". Vezhgojme, flasim per faktet duke perfshire dhe perjashtuar njekohesisht veten. Flasim shpesh ne veten e trete, japim "leksione" apo "mend", dhe jo rrallehere jemi ne vete, individi qe flet, ai - ajo, qe shkelim dhe prishim rregullat dhe ligjet. Nuk ka vend me per moral! Jemi gazi i botes ne kete pike, perveç shume te tjerave. Behuni qytetare, pavaresisht se ku banoni! Mos ndotni mjediset e perbashketa dhe asnje mjedis tjeter! Gjithçka hidheni ne vendin e caktuar! Aty ku ka nuk ka vend per mbeturinat, merrini me vete dhe hidhini ne vendin e paracaktuar per to, kur dhe ku te gjeni. Perse sillemi "ndryshe" kur jemi jashte vendit, ne Evrope apo kudo ne bote??? Sapo kthemi ne Shqiperi, apo Kosove, shqiptarizohemi menjehere ( ne kuptimin me negativ te kesaj thenieje, me sjelljet dhe veset me te keqija njerezore per nje shoqeri te qyteteruar..., vetem te tille qe nuk jemi ne shumice derrmuese... - Ju kerkoj ndjese atyre qe jane qytetare te pergjegjshem). Mendoni per veten, per te tjeret, per femijet tuaj dhe brezat qe do te vijne, mendoni per mjedisin.

Kushdo nga ju mund edhe te japi ndonje mendim per rruget dhe mjetet "shtrenguese" qe do te duhej te perdoreshin per te arritur kete qellim te perbashket. Ju faleminderit per mirekuptimin!


Tags:

 
Interesting
positive votes: 1  |  negative votes: 0

Write comment:

 

User
offline
offline Akrepi67 (46)
Shqipëria, TiranëEntries archive
2011
December (1)

2010
August (1)
January (1)

2009
December (1)
July (4)

© 2014 Top.al - all rights reserved.