Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Nika blog

kujdes!, edhe ti gënjen

 Llojet e Genjeshres

1-Genjeshtra patologjitke: Megjithese njerezit e dine se e verteta eshte ne te miren e tyre prap genjejne. Keto genjeshtra nuk jane te paramenduara. E thene ne menyre tjeter genjeshtra patologjike jane ato genjeshtra te cilat e veshtiresojne jeten e njerzeve duke e lene ate ne veshtiresi.

2-Genjeshtra te hamendesuara: Femijet kur nuk arijne ta kuptojne arsyen e se vertetes thuan keto genjeshtra te hamendesuara. Megjithate per prinderit keto jene genjeshtra te menduara.

3-Genjeshtra te Kopjuara: Femijet marin si shembull nenen dhe babain. Ai femije qe ka qene i pranishem ne thenien e genjeshtrave nga nena-babai meson te genjeje. Shembull: Kur prinderit dalin per te shetitur dhe u tregojne femijeve se do shkojne te doktori, eshte nje genjeshter qe u mesohet femijes dhe qe sherben si nisme per genjeshtra te tjera.

4-Genjeshtrat Socjale: Keto lloj genjeshtrash jane me te perdorshmet kur nuk duam te shkojme ne nje vend dhe themi “Jam i/e semure”.
5-Genjeshtrat e Mbrojtjes: Femija per te mbrojtur veten genjen. Kur prinderit komentojne shpesh here veprimet e femijes dhe i qortojne duke bertitur dhe kerkuar me te miren prej tyre e shtyjn femijen te genjeje.

Si mëson fëmija të gënjejë?
Femija genjeshtren ne radhe te pare e meson nga femijet e tjere perreth. Femija duke pare shokun qe shpeton nga perfundimi i nje gabimi duke genjyer, meson se genjeshtra i jep atij disa mundesi dhe avantazhe dhe menjehere kur kryen nje gabim e tregon veten te pafajshem dhe shpeton nga ndeshkimi. Ne menyre te vecante duke pare veprimet e te riturve i hapet rruge per te mesuar genjeshtren. Te riturit nganjehere ashtu si thuan genjeshtra me njeri-tjetrin e bejne dhe femijen te genjeje. Si shembull mund te japim nenen ker i thot femijes “Mos i thuaj babait qe beme kete” ose thuaj qe “Ishim ne shtepi” duke vepruar ne kete menyre nena ndihmon ne formimin e genjeshtres sepse e detyron femijen te genjeje. Femijet qe fillojne te arsyetojne (mbi moshen 7 vjec) mendojne se genjeshtra nuk eshte nje gje e keqe dhe se ne qofte se do te ishte e keqe nuk do te perdorej nga prinderit.

Përse fëmijët gënjejnë?

Femijet qe jane me aftesi te kufizuara mendore ne krahasim me femijet normale thuan genjeshtra me paradoksale. Femijet me aftesi mendore normale thuan genjeshtra me te arsyetushme duke i ilustruar dhe me shpjegim.Edhe kur femija eshte i lidhur shume me familjen per te qendruar ne fjalen e dhene mund te genjeje. Pershembull femija qe mer deftesen nga shkolla per te mos merzitur prinderit nga notat ben korigjime mbi te ose thot se nuk e ka mare deftesen. Vecanerisht nje femije i kerkohet qe te recitoje nje poezi por ai eshte i ndrojtur dhe preferon te thote “nuk e di “ per te shpetuar nga kjo situate ne vend qe te recitoje. Ne kete rast arsyeja e genjeshtres eshte ndrojtja.

Ka nga ata femije qe per te shprehur mallin qe ndjejne per dike genjejne. Ne rastin kur femija nuk ka prinder ndihet i menjanuar dhe per te fshehur kete tregon sikur prinderit jane akoma ne jete. Disa femije ndruhen nga origjina ose gjendja ekonomike e familjes per kete tregon veten si te pasur ose nuk shoqerohet me femije te varfer.

Dhe ne rastin kur ka nderhye te teper tek femijet apo ushtrohet presjon kjo gje mund te behet shkak per te genjyer. Kur femija pyetet shpesh nga prinderit se cilin do me shume “nenen apo babain” mund te perballen me pergjigjen “asnjerin” dhe ketu gabimi qendron tek te riturit qe shtyjne femijen te mendoje se ata tallen me te.

Çfarë duhet të bëjmë për të parandaluar gënjeshtrën?

Per te parandaluar genjeshtren duhet te dime cilesite genjeshtres dhe me e rendesishme faktoret psikologjike qe ndikojne ne te.

1-Femijen nuk duhet ta ndeshkuar ne asnje menyre, ne rast te nje veprimi te gabuar duhet te shpjegohet e mira dhe e keqja, duke e lavderuar veprimet e mira.

2-Ne rastin kur femija nuk genjen duhet ndihmuar per te thene te verteten. Prinderi, mesuesi i mesojn femijes te thote te verteten dhe per kete duhet te tregohen shume te kujdesshem. Sepse ketu nuk eshte fjala per te ushtruar presjon por te ndihmohet per te thene te verteten.

3-Te riturit duhet te jene shembull per femijet. Ne qofte se nena apo babai genjejne ate here ata do ta kene shume te veshtire te kuptojne te verteten tek femijet. Ne c’faredo moshe qe te jene femijet duhet ti tregojne te verteten me nje menyre te tille qe ata te mund ta kuptojne.

4-Nuk duhet ushtruar force tek femijet. Prindrit duhet te jene te bute te kuptushem dhe nuk duhet te japin ndeshkime. Femijet genjejne per te shpetuar nga presjoni dhe ndeshkimi qe mund te vije nga prinderit.

5-Prinderit nuk duhet te presin me teper nga sa mund te japi nje femije.

6-Duhet te shmanget forca dhe kufizimet e teperta qe mund ti jepen femijes.

7-Femijet nuk duhet te perdoren nga te riturit. Psh; nena ose babai detyron femijen te genjeje. “mos I thuaj babait” ose “mos I thuaj nenes” per kete.

8-Mos e meret ne pyetje femija sikur te jeni police. Psh; “Po me the te verteten nuk do te te ndeshkoj” dhe ne castin kur femija thote te verteten te goditet me shpulle, ne kete menyre ben qe genjeshtrat te shtohen me teper per arsye se kur thote te verteten femija ndeshkohet.

9-Asnje femije nuk duhet krahasuar me femije te tjere.

10-Djalogu i prinderve me femijen duhet te jete gjithnje pozitiv. Femija ne momentin kur deshiron dicka, eshte i merzitur apo ka nje merak duhet te flase me prinderit. Ne kete menyre dialogu eshte i qete dhe mundohet te gjendet nje zgjidhje e pershtatshme.

11-Ne qofte se femija genjen nuk duhet te behet me faj. Nje femije qe quhet “genjeshtar” mundohet ti beje te gjitha per te aritur kuptimin e kesaj etikete per shkak se mendon qe gjithcka qe ben e tregon ate kush eshte.

12-Per te qene te bindur duhet te kontrolloni femijen. Ne vend qe te pyesni “A i mbarove detyrat” duhet te kerkoni “A mund te shikoj detyrat”. Ne kete menyre femija i ben detyrat te regullta per shkak se do te kontrollohet dhe e dyta ai mundohet te arije nje prfundim akoma me te mire per te mos u merzitur nga pergjigjja qe do te mare. 
Interesting
positive votes: 3  |  negative votes: 0

Write comment:

________$$$$$$$$_____$$$$$$$$________
______$$$$$$$$$$$$_$$$$$$$$$$$$______
_____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$_____
_____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$_____
_____$$$$$$$ FANTASTIC $$$$$$_____
______$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$______
________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$________
__________$$$$$$$$$$$$$$$$$__________
____________$$$$$$$$$$$$$____________
_______________$$$$$$$_______________
_________________$$$_________________
__________________$_______________
#1, 11.05.2009 - 16:24
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.