Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Blut-angel blog

Ushqimet që ju mbajnë të rinj

Paraqitja e rrudhave të para në fytyrë, veçmë është shenjë e plakjes. Ky proces është i pandalshëm, përkundër punës së madhe të shkencëtarëve për të gjetur ilaçin për zgjatjen e rinisë.

Megjithatë, ekzistojnë disa mënyra, falë të cilave procesi i plakjes mund të ngadalësohet. Ndërsa një numër i madh studimesh kanë treguar se dukja e re e fytyrës dhe trupit mund të mbahet më gjatë, nëse në organizëm futen materiet ushqyese antioksiduese.

Mirëpo, jo të gjitha pemët apo perimet veprojnë njësoj, sepse në luftën kundër radikaleve të lira (përgjegjëse për plakjen) efekt më të madh kanë ushqimet të cilat kanë mbi 6.000 njësi ORAC (kapaciteti absorbues i radikaleve të lira).

Disa nga ushqimet e pasura me antioksidues janë: kanella, origano e thatë, mustarda, boronicat, mjedrat, dredhëzat, pjeshkat, grejpfruti, kumbullat, qershitë, çokollata e zezë, arrat, mollët, portokajtë, fasulja, avokado, brokoli, fëstëku dhe një gotë vere të zezë në ditë. /Blut-Angel/


Tags:

 
Interesting
positive votes: 2  |  negative votes: 0

Write comment:

valla top osht veq oshtrimet ne mengjes i bon te mira
#1, 05.02.2010 - 02:20
 

© 2019 Top.al - all rights reserved.