Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!
Levis blog

nje histori e vertet Dashurie...ka ndoshur 3 muaj me pare!!!!

Une qe po ju shkruaj jam nje djale 22 vjec. Disa vite me pare, kur mendja printe para cdo gjeje,duke pare moshataret e mi qe kishin te dashura,thashe me vete: "te bej edhe une nje". kisha shume simpati per shume vajza dhe kisha shume shoqeri me vajza, por zemra ndalonte para njeres qe me shume mundime arrita ta beja per vete. Isha shume i lumtur perkrah saj. Kot nuk thone: "Nis si loje dhe perfundon ne dashuri te vertet" keshtu ndodhi me mua. u dashurova me engjellin. e quajta engjell sepse per mua e till ishte.ditet kalonin dhe dashurija jone rritej e rritej, kaluam bashke kater vjet.gjete kesaj kohe une isha me i luimtur se kurre, lumturi perjotonte edhe ajo. te afermve te mi une u pata treguar per te. ajo vinte edhe te shtepia ime , por familjaret e saj nuk dinin gje. Ne kohe kur ishim me mire se kurre, si ne cdo histori dasshurie qe pershkruhet ne filma dhe libra, gjerat nuk ecen ne vaj. Vellain qe kisha ne itali nuk e kisha informuar se me ke vajze isha dashuruar. kur ai erdhi dhe me pa me te u be si bishe. nga ai moment ne shtepine tone kishte sherr. sebepi i sherrit isha une sepse meresha me nje vajze te perdale. kjo nuk ishte aspak e vertet. pasi une ate jo qe e doja shume por edhe e njihja mire se cvajze ishte. vlerat e kesaj do ti tregoj ne fund por fjalet e vellait ne adres te saj ishin fund e krye nje trillim dhe me vone do ta kuptoja pse-ne. Sherret ne shtepi nuk me benin pershtypje sepse une ate vajze e doja shume. Vazhdova ta takoja si me pare dhe nje dite ia thashe arsyen e sherreve ne familje. Ajo u skuq dhe u be flak. "Ta them une arsyen te tua ne familje. une e dija se X eshte vellai yt por kur ai ka qene ketu permes nje shoqes se tij ka shprehur deshiren per te me takuar. une nuk kam pranuar". Kjo ishte e rende per mua. tani e kuptova reagimin e vellait. u ndodha ngushte por fundja ata nuk ishin takuar kurre. Dashuria jone vazhdoi. Nje dite na gjeti motra e saj ne nje vend ku rrinim shpesh. Ketu dashuria jone do te merte nje goditje te keqe. Ajo u largua bashke me motren. Ate nate ne shtepine e tyre kishte pasur shume sherre. ate e kishte qelluar si e ema ashtu edhe e motra e saj. Kaluan dy jave dhe ajo nuk po dilte nga shtepia nga shqenjat qe kishte ne trup. Kur e takova edhe kur e puthja i dhimte trupi, U perpoqa ta qetesoja. Lotet e saj lanin trupin tim. E cmund te beja me teper, isha vetem 22 vjec! Vendosa ti propozoja per martes. Biseduam dhe rame dakord. Skishte si te ndodhte ndryshe. 4 vite dashuri ishte prove e madhe per ne. Vendimin per tu martuar ua thashe te shtepise. U be nami "Kete nuk mund ta besh kurren e kurres" - tha vellai. Babai dhe nena heshten. Iu drejtova babait: "me ose pa ju ate vajze do ta mar". Ne familje e shtro edhe disa here kete debat, derisa nje nate ju thashe prinderve sekretin tim te madh: Une dhe engjelli jo vetem qe duheshim shume por, prisnim edhe nje femije. Babait dhe neses ia mbusha mendjen. Im ate foli me vellain dhe me ne fund edhe atij ju mbush mendja. Ate nate cdo gje po shkonte shume mire, por krejt ndryshe ishte situata ne shtepine e saj. Une arrita ta bindja familjen time dhe po beheshim gati qe te kerkonim doren e saj. Ne shtepine e saj motra kishte treguar se ajo priste nje femije dhe te gjithe si te cmendur kishin filluar dhunen mbi te. Ne kohen kur une fluturoja nga gezimi ajo ishte ne momentet e veta me te keqija. U zgjova ne mengjes dhe u beme gati une, babai dhe vellai per te shkuar ke shtepia e saj per ti kerkuar doren. U nisa dhe ne mendje me mbeten fjalet e mamit: "Bir si sot nuk te kam par me te bukur". Vura buzen ne gaz dhe ajo me lot ne sy shtoi: "Bir mere ate vajze qe te do zemra, qofsh i lumtur perjete". Me puthi ne faqe duke me dhene urimin. Nuk harroj syte e motrave dhe te kunatave qe shkelqenin nga gezimi. Si me i vogli qe isha, dasma ime do te behej shume e madhe, por ne rastin tim vlente shume ajo fjala e urte: "Peshku ne det dhe tigani ne zjarr". Rruges me duket se te gjithe me shikonin mua. Vertet jam i bukur, por jo aq sa te bie ne sy te te gjitheve. Kur po afroheshim ke shtepia e saj, pame se hynin e dilnin shume njerez. Njeri po vinte drejt nesh. E pyetem cfare kishte ndodhur dhe ai si per inatin tim tha: "Filanka ka vrare veten". Ne ate momend zemra ndali rrahjet, por kembet me ndalen te shtepia e saj. Hyra brennda si nje i droguar. Perplasa shume njerez qe donin te me ndalonin. Vajta te krevati ku ate e kishin veshur si nuse. O zot bertita me te madhe, -nuk eshte e drejte qe nje vajze kaq e re te behet nuse e vdekur. Me pas e qava me fjale. Shumica nisen te vajtonin me mua. Mbaj mend se i jam lutur zotit te me merte edhe mua bashke me engjellin . Nuk e doja me veten. Shume njerez u larguan bashke me mua nga mortja, e kuptuan se familja ishte fajtorja e vetme per vendimin qe kishte mare ajo. Nje nate me pare , kur te gjithe si te cmendur kishin nisur dhunen mbi te . dhe ajo e stresuar dhe e trembur arriti ti jepte fund jetes se saj. Une arrita ta kaloj kete dhimbje te madhe me ndimen e familjes qe e falenderoj shume. E di se ne kete jete nuk do te dua kaq shume nje njeri tjeter. Ajo ishte endrra ime. Me veprimin qe beri me dha te kuptoj se me donte. Une ende jetoj me peshen e fajit qe nuk munda ta ndaloj dhe sot do te kishim femijen tone. Per kete gje doja pyesja familjen e saj, se besoj se ndonjerit prej tyre do ti bjere ne dore kjo histori: Sa te pa shpirt paskeni qene! Ne vend te zemres paskeni patur gure! Mire neve qe na shkaterruat jeten, po femija cfare kishte? Dua te pyes motren dhe mamin e saj: a keni shpirt femre? Ti mami i saj nuk je ndjere mire kur ke pritur te behesh me femijen tend? Ti, motra e saj. me kete ligesi qe ke bere nuk do te behesh nene kurre. Zoti vonon por nuk harron. E di qe ti ke mbetur rrugeve. Per shpirtin e asaj qe desha dhe dua une do tju urrej gjithe jeten. Ne fakt ju meritoni tjeter gje, por une nuk jam vrases. Te nderuar lexues, me shprese se historia ime do te pritet e qete, pa lot e dhimje, ju uroj suksese ne jeten dhe fatin tim mos e paste njeri, sepse vuajtjet qe kam kaluar zor se perballohen nga i gjalli. Duke ju uruar edhe nje here fat pres pergjigje nga ju cdo mendim. me respekt...levis

Tags:

 
Interesting
positive votes: 20  |  negative votes: 0

Write comment:

anitakrasn (14)
ooo zotttt shum histori e dhimbshme :'(
#14, 04.05.2014 - 15:38
sabiti2 (33)
Prsh vizitor te ksaj faqe e prsh te veqant perjetuesi i ksaj historie te dhimbshme.
un jam nje i ri nga Prishtina pak a shum e kam pas historin te ngjajshme dhe te kuptoj ama nuk mund ta perjetoj un si ti, me dhimbsesh.
edhe pse familja e ish te dashures tani graus sime kan qen kategorikisht kunder lidhjes ton jo qe un jam djal i keq po per shkaqe tradite (prapambetsie) ajo i ka injoru krejt dhe sot jetojm te lumtur edhe pse nuk ka kontakte me familjen e saj.
gjat kohes qe kemi qen nlidhje nuk ka qen shtatzen dmth pasi jemi martu pas 1 viti lindi djali i cili tash ka 4 vjet dhe esht motiv i jetes tone.
shpesh kur e shoh gruan te merzitur me vjen keq mua dhe mendoj qe un jom shkakatari qe ajo nuk ka familjen se pamarr parasysh qfare jon ajo familje i ka dhe e ndjen mungesen e tyre por kur shoh B.... (djalin) them let kallet bota se nuk me intereson ndihem shum i lumtur.
Shkruaj kete koment me shpresen qe nuk do te lexoj ose ndegjoj me ksi histori si e imja e edhe ma hiq si kjo e jotja.
nga historia ime un per veti kam msu se nuk do perzihem ne punet e femijve kur esht fjala per lidhjet por do ti mbeshtes gjithmon do tme ken baba shoke dhe gjithqka tjeter e kete mendim ka dhe gruaja e cila ka vuajt dhe vuan shkaku i prapambetsive ose "traditave".
edhe nese ndodh qe te behen pishman fam... e saj me mua nuk do ta nderrojn as 1 fjal jam betu per kete kurse shpresoj qe gruaja tmund te shkoj te takoj vllezrit nenen dhe motrat edhe pse disa nga 5 vllezrit e saj kan qen kunder lidhjes tone,lutem qe kjo te ndodh se a do te ndodh a jo zoti e din
#13, 15.01.2014 - 05:31
adelaaaa (22)
Boooboooo sat shpirt keqqq qe qenkan gjynahhh vajzaaa
#12, 12.01.2014 - 13:05
albipg (24)
vetet nje histori shume e dhimbshme por ke bere nje gje shume te mire qe je munduar ta harrosh
#11, 20.11.2013 - 17:22
jeta vazhdon prap po nje ngjarje e veshtir per ty
#10, 26.10.2013 - 20:10
TAZ (48)
Pershendetje Levis
Rasti yt asht shum i rend dhe ju besoj dhimbjev tua. Por kur lind apo formohet nje dashuri e vertet fatkeqsisht gjithmon ndodh diqka dhe ajo shuhet. Juve ju uroj qdo te mir ne jet
#9, 23.10.2013 - 00:03
inshalla allai e dashuron me ndonje vajz me te mir
#8, 22.10.2013 - 16:27
amra (19)
oh Zot ti je me i madhi ti vonon por nuk harron
e ty djalosh Zoti te dhashte durimin sa me te madh jeta vazhdon po si do te vazhdoje kur ti do e ndjesh mungesen e saj pse ka njerez qe shuajne endrrat e femijeve te tyre kur ka te beje me dashurine :'(
kjo historie mua me preku aq shum se edhe un jam duke perjetuar nje krize te ngjajshme si ty po un te deshiroj ty shendet dhe do Zoti te jesh sado pak i lumtur edhe pse nuk e ke personin me te dashur ne kete jete ... por mos u merzit sepse ajo te pret atje jasht .. ne boten tjeter :'(
#7, 16.09.2013 - 21:01
epanjohur (19)
Nuk mund te i ndaloj lotet qe rrjedhin jeta eshte sprov por behu i fort dhe perballoj kesaj
#6, 28.08.2013 - 22:55
kyp (17)
wowoooo me vjen keqqq per kete histori te trshtttt
#5, 16.06.2013 - 18:35
1  2  [»] 

User
offline
offline Levis (24)
Shqipëria, ShkodërEntries archive
2010
January (1)

© 2014 Top.al - all rights reserved.