Top.al is a social network offering you an opportunity tocommunicate with your friends, meet new people and find out what otherpeople think about you. For using the site log in or register!

Last 7 days best blogs authors:

antooneta
Points: 5 Blog »
adar
Points: 5 Blog »
arjolaa
Points: 2 Blog »

Blogs: new entries

Pak femra, shumë plastikë… shumë meshkuj, pak burra!

  Promote
Holta Heba

Keqardhja sa vjen dhe shtohet kur sheh se femrave të sotme i ka humbur pastërtia dhe dëlirësia shpirtërore e fizike. Kanë humbur gjithçka. Të gjitha gati njësoj. Të mbushura me botokse e ndërhyrje kirurgjikale, me qëllimin e vetëm për të qenë moderne dhe të pranuara nga kjo shoqëri, që me keqardhje po i kthen femrat në imituese të shëmtuara të ashtuquajturave femra seksi.

Janë aq shumë njësoj, sa hera-herës të krijohet përshtypja se i ka lindur e njëjta nënë. Në imitimin më të shëmtuar të buzëve si patë apo si viç, me takat 12 pond, të lyera rëndë që në…Read more »
Luumm: ..
online Luumm (23)
Comments (0)  |  rate of the entry: 0

Kështu e thërret të mirën, lumturinë, bollëkun…!

  Promote
Nuk ekzistojnë askund njerëz të cilët nuk dëshirojnë të jenë të lumtur. Përkundrazi të gjithë dëshirojnë të kenë një jetë të lumtur dhe pozitive, në bollëk, paqë dhe me sa më pak mangësi, mllef, shqetësime dhe negativitete tjera. Mirëpo, edhe pse njerëzit nuk i dëshirojnë këta gjëra të palakmueshme, megjithate ata tërhekin në jetën e tyre pikërisht ata gjëra, të cilat nuk i dëshirojnë dhe janë të natyrës negative. Në fakt dëshirohen rrethana pozitive të jetesës, por përkundrazi tërhiqen rrethana nagative, pra të kundërta me ate që dëshirohen. Por, pse është kjo kështu? Pse shpesh nuk e pranojmë atë…

Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (1)  |  rate of the entry: 11

Kjo është historia e trishtë e 8 Marsit.

  Promote
Dita e gruas, ose më mirë Dita Ndërkombëtare e Grave, festohet më 8 mars të çdo viti.

Kjo është një ditë shumë e rëndësishme në të cilën kujtohen arritjet e kushteve sociale, politike dhe ekonomike të grave në botë, por edhe dhuna dhe abuzimi që shumë gra janë ende duke vuajtur.

Origjina e festës së 8 marsit daton në vitin 1908, (edhe pse shumë datojnë vitin 1911) dhe është e lidhur me një ngjarje tragjike.

Një grup punëtoresh në një fabrikë tekstili në Nju Jork bënë grevë kundër kushteve ekstreme të punës. Më 8 mars, fabrika u mbyll dhe punëtorët mbetën të bllokuar…Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (1)  |  rate of the entry: 14

Mos pini kafe me stomakun bosh.

  Promote
Pjesa më e madhe e njerëzve pinë kafe menjëherë sapo zgjohen, pa ngrënë akoma mëngjes.

Për më tepër e shoqërojnë atë me një cigare, duke i bërë kështu shumë dëm organizmit të tyre.

Mirëpo të pish kafe me stomakun bosh nuk është gjë e mirë, pavarësisht se kafeja ka një efekt pozitiv në disponimin, funksionin e trurit dhe performancën atletike.

Sipas studimeve nëse pini kafe me stomakun bosh do të keni më shumë shanse për të shtuar në peshë pa kriter. Sidomos ata që e kanë të përditshme kafen e mëngjesit, duhet të jenë të vetëdijshëm se prishin nivelet e insulinës, duke çuar…Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (1)  |  rate of the entry: 7

Kështu e thërret të mirën, lumturinë, bollëkun…!

  Promote
Nuk ekzistojnë askund njerëz të cilët nuk dëshirojnë të jenë të lumtur. Përkundrazi të gjithë dëshirojnë të kenë një jetë të lumtur dhe pozitive, në bollëk, paqë dhe me sa më pak mangësi, mllef, shqetësime dhe negativitete tjera. Mirëpo, edhe pse njerëzit nuk i dëshirojnë këta gjëra të palakmueshme, megjithate ata tërhekin në jetën e tyre pikërisht ata gjëra, të cilat nuk i dëshirojnë dhe janë të natyrës negative. Në fakt dëshirohen rrethana pozitive të jetesës, por përkundrazi tërhiqen rrethana nagative, pra të kundërta me ate që dëshirohen. Por, pse është kjo kështu? Pse shpesh nuk e pranojmë atë…

Read more »
adar
offline adar (20)
Comments (1)  |  rate of the entry: 18

Çfarë kuptojnë të tjerët për ju nga fotoja e profilit!

  Promote
Mund të mendoni se keni zgjedhur atë ku dukeni më bukur, por nuk qëndron vetëm tek kjo.

Mund të mendoni se zgjidhni si foto profili në Facebook, Twitter, Instagram, atë foto ku ju duket se keni dalë më bukur. Por një studim i ri vërteton diçka tjetër: me ose pa vetëdije, zgjidhni atë foto profili ku shprehet personaliteti juaj.

Një kërkim mes 66 mijë fotove të profilit në Twitter ka zbuluar se fotoja e profilit zgjidhet për shumë arsye, që nga mosha apo gjinia e individit e deri tek më e rëndësishmja, personaliteti i tij.

Kështu, mbani parasysh se duke zgjedhur një…Read more »
desada1
offline desada1 (24)
Comments (2)  |  rate of the entry: 23

Dashuritë që do të kalojnë nëpër jetën tuaj

  Promote
Mos e lejoni veten të gënjeheni nga një dashuri jo e sinqertë.

E vërteta është se përgjatë gjithë jetës sonë, dashurohemi tri herë dhe në secilën prej tyre mendojmë se ajo dashuri është e vërtetë dhe do të zgjasë përgjithmonë. Gjithsesi, nuk është gjithçka kaq e thjeshtë. Ajo që duhet, është se duhet të kalosh nëpër të trija këto eksperienca për të njohur më mirë veten tënde dhe ndjenjën e dashurisë së vërtetë po ashtu.

Dashuria e parë.

Kjo është dashuria në periudhën e rinisë. Ke flutura në stomak, koka të fluturon dhe duket sikur nuk ke tokë që të të mbajë…Read more »
desada1
offline desada1 (24)
Comments (2)  |  rate of the entry: 13

Shqiptari shpëton fëmijën nga keqtrajtimi i një nëne të dehur.

  Promote
Një nënë e dehur (42) është parë të dielën pasdite në sheshin Braunau të Austrisë teksa keqtrajtonte vajzën e saj dy vjeçare. Shqiptari (21) Elvis Kadriu i tmerruar nga kjo situatë ndërhynë për ta shpëtuar vogëlushen nga “kthetrat” e nënës së saj.

“Skenat që kam parë atë ditë ende më kanë mbetur nëpër kokë. Nuk mundem të besoj se si një nënë mund të sillet në atë mënyrë ndaj fëmijës së saj”, Elvisi Kadriu ka thënë se edhe pas dy ditësh ende është i tronditur nga tmerri.

Siç raportohet, vajza ishte e veshur me një fustan, blusë dhe me këmbë zbathur…Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (0)  |  rate of the entry: 10

KOPJA E KUJT JE TI?!

  Promote
Secili njeri, apo secila krijesë është e veçantë. Kjo është një vërtetësi absolute dhe e pakontestueshme. Mirëpo, po vërehet në kohën e sotme një fenomen , të cilin unë e quaj “Errozion i Origjinales” apo “rrënimi i asaj që është autentike”.
Të rrallë janë ata të cilët nuk kopjojnë apo së paku nuk kanë tendenca kopjimi, e lëre më të kujdesen që mos bëhen kopje e dikujt tjetër. Të kopjuarit apo emitimi ndodhë në forma të shumta, kurse mundësitë sot janë të panumërta. Por çka ndodhë me origjinalen që bartim në vete, me thesarin e veçantë në brendi? A thua vallë…


Read more »
antooneta
offline antooneta
Comments (0)  |  rate of the entry: 10

A mendon më tepër për PROBLEMIN apo për ZGJIDHJEN?!

  Promote
Të jetosh do të thotë të mësosh. Të gjitha problemet janë “detyrë e jetës”, të cilat në vete përmbajnë edhe dhuratat e caktuara. Mua më pëlqen të them se problemi është mbështjellësi i jashtëm i çdo dhurate. Sa më i madh është problemi, aq më e madhe është edhe dhurata pastaj!

Megjithate, ajo që me të vërtetë shpesh duket tejet e pakuptimtë është se shumica e njerëzve varrosen në problemet e tyre dhe nuk mund të çlirohen prej tyre. Ne kemi të gjithë probleme, “dhurata të mbështjellura” ose “detyra të jetës” dhe kjo nuk është asgjë e re dhe as…


Read more »
arjolaa: Djathtas
offline arjolaa (23)
Comments (0)  |  rate of the entry: 24
1  2  3  ...  48  49  50  51  52  ...  98  99  100  [»]  [+10] 

© 2018 Top.al - all rights reserved.